Programy stypendialne

Zachęcamy do przeanalizowania ofert stypendialnych skierowanych do uczniów szkół ponadpodstawowych.
W razie pytań prosimy o kontakt.

  • Wiktoria Zgoda- pedagog szkolny
  • Adrianna Lemek, Magdalena Borek – pedagog specjalny
  • Magdalena Mirek – psycholog szkolny

 

Programy stypendialne:

  1. Stypendium szkolne
  2. Stypendia Prezesa Rady Ministrów – Stypendia – Ministerstwo Edukacji i Nauki – Portal Gov.pl (www.gov.pl)
  3. Stypendia św. Mikołaja 2023 – TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: 29.09.2023 Strona główna Stypendia św. Mikołaja (mikolaj.org.pl)
  4. Stypendia Fundacji ORLEN dla wychowanków Rodzinnych Domów Dziecka 2023 – TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: 02.10.2023 – Program stypendialny dla wychowanków rodzinnych domów dziecka (orlen.pl)
  5. Stypendia Słodycz wiedzy – XII edycja – TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: 30.09.2023  Stypendia SŁODYCZY WIEDZY. Nabór wniosków XIII edycji. – MOJACUKRZYCA.PL
  6. Dziewczyny w grze! – III edycja programu stypendialno-mentoringowego – TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: 31.10.2023 – Nowa edycja DwG startuje już 6 września! – Dziewczyny w grze
  7. Stypendium Fundacji Rodzin Górniczych – TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: 31.12.2023Pomoc w formie stypendium – Fundacja Rodzin Góniczych (fundacjafrg.pl)

Jak przetrwać pierwsze dni szkoły?

Odpowiednie nastawienie
Przede wszystkim spróbuj zmienić nastawienie. Myślenie „Znowu szkoła! Co za koszmar!” będzie powodować równie koszmarne samopoczucie. Spróbuj nastawić się pozytywnie, pomyśleć „A może nie będzie tak źle?”
Szkoła = przyjaciele
Jeśli nie jesteś w stanie cieszyć się na myśl o lekcjach, pomyśl, że przecież spotkasz się ze znajomymi, a z niektórymi nie widzieliście się pewnie przez całe wakacje! Codzienne spotkania z przyjaciółmi to jedna z lepszych rzeczy w szkole – musisz to przyznać, prawda?
Wspomnienia
Kiedy naprawdę nie udaje ci się załapać na nowo szkolnego schematu, lekcje cię nużą i nie potrafisz się na nich skupić… Pozwól sobie odpłynąć! Daj myślom uciec we wspomnienia o wakacjach. Kilka minut bujania w obłokach powinno zrelaksować twój mózg na tyle, by spokojnie wrócić do angażowania się w lekcję. Po prostu daj sobie czas na rozruch, ale nie odwlekaj zabrania się do pracy w nieskończoność.
Nic nie trwa wiecznie
Przecież kolejne wakacje już tylko za 10 miesięcy! Czas minie szybciej, kiedy przestaniesz się użalać nad minionymi wakacjami i zajmiesz konkretną pracą. A przecież są też weekendy, święta i ferie zimowe. Jeśli to ci pomoże – odliczaj sobie czas do kolejnych wolnych dni i ładuj w ich trakcie ładuj baterie i nastawiaj się pozytywnie do szkoły!
Zaplanuj przyszłość
Szkoła jest po to, by nauczyć się podstawowych rzeczy o świecie, a także przygotować do przyszłej pracy. Dlatego jest też idealnym czasem, by zastanowić się, co chcesz robić w przyszłości. Zwróć uwagę, jakie przedmioty najbardziej cię interesują, do jakich zawodów mogą się przydać? Spytaj o poradę nauczyciela czy pedagoga lub zorientuj się, czy w twojej szkole będą organizowane zajęcia z doradztwa zawodowego?
Skup się na przedmiotach, które cię interesują
Jeśli masz już jakieś wyobrażenie na temat swojej przyszłości zawodowej, pomyśl, które przedmioty najbardziej cię interesują i skup się tylko na nich. Resztę mniej (twoim zdaniem) ciekawych też musisz zaliczyć, ale faktycznie – tylko zaliczyć. Zwłaszcza jeśli nie jesteś typem kujona i nie przepadasz za uczeniem się wszystkiego jak leci. Utrwalanie wiedzy, która cię interesuje, przychodzi znacznie łatwiej, zwłaszcza wtedy, kiedy wiesz, że być może kiedyś przyda ci się ona podczas nauki wymarzonego zawodu.

Autor: Joanna Buharewicz /
Jak przetrwać pierwsze dni szkoły po wakacjach? – Artykuł – ECAM (dokariery.pl) /

I pamiętaj – szkoła jest niepotrzebna, ale tylko dla niektórych osób. Przeczytasz o tym tu: KLIK! Jeśli nie jesteś tego typu osobą, po prostu musisz skończyć szkołę. Dlatego lepiej już o początku września nastawić się do niej pozytywnie!

Autor: Joanna Buharewicz
https://dokariery.pl/-/jak-przetrwac-pierwsze-dni-szkoly-po-wakacjach-

Artykuł pochodzi z serwisu dokariery.pl prowadzonego przez Komendę Główną OHP

Akcja Różowa Skrzyneczka

Przystąpiliśmy do akcji RÓŻOWA SKRZYNECZKA organizowanej przez fundację walczącą z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym.
Akcja ma na celu powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. W różowych skrzyneczkach nasze uczennice znajdą darmowe podpaski i tampony.
Działamy zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!

Czym jest stres?

Stres organizmu na stresory czyli zewnętrzne bodźce, które pojawiają się w naszym życiu.
Stres jako bodziec, który może wywołać zmiana w naszym otoczeniu, gdyż wywołuje to napięcie w naszym organizmie, które utrudnia nam codzienne funkcjonowanie.
Stres to także proces – czyli relacja między osobą a otoczeniem, która jest dla jednostki obciążająca i przekraczająca możliwości poradzenia sobie z nimi.

Jak można sobie z nim poradzić?
– czytanie ulubionej książki,
– oglądania ulubionego filmu/serialu
– rysowanie, fotografowanie
– poddanie się marzeniom, pozytywne wizualizowanie
– przywoływanie przyjemnych wspomnień
– wsłuchiwanie się w odgłosy przyrody
– słuchanie ulubionej muzyk
– słuchowe techniki relaksacyjne
– granie na gitarze, pianinie
– zapalenie świecy zapachowej
– pieczenie ciastek lub gotowanie innej przyjemniej pachnącej potrawy
– spacer na świeżym powietrzu
– ćwiczenia fizyczne, fitness, pilates, joga
– ściskanie dłonią antystresowej piłeczki lub innego przedmiotu
– głaskanie zwierzaka
– założenie miękkiego, ciepłego sweterka lub bluzy, otulenie kocem
– granie na instrumencie
– masaż
– śpiew
– śmianie się
– rozmowa z kimś kto lubi słuchać
– głębokie oddechowe i techniki relaksacyjne
– głośne wyrażanie myśli i przekonań
– żucie gumy, jedzenia żelków

Skip to content