„Nie bij mnie. Kochaj mnie!”


W dniu 10.04.2019 w świetlicy internatu zostały zorganizowane zajęcia profilaktyczne dotyczące przemocy. Zajęcia powstały przy współpracy z Fundacją Rozwoju Społecznego „Spinacz”, która organizuje akcję „Nie bij mnie. Kochaj mnie!”, której finał odbędzie się już 30 kwietnia w Opolu. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na rozpowszechniony problem przemocy wobec dzieci. Zajęcia rozpoczęły się pogadanką, z której uczniowie dowiedzieli się czym jest przemoc, jakie są rodzaje przemocy oraz gdzie szukać pomocy jeśli jest się jej świadkiem lub ofiarą. Później uczestnicy wykonali plakaty, które zostały przekazane Fundacji i wykorzystane do promocji całej akcji.

Zajęcia profilaktyczne „Znamię! – Znam je?”


Wraz z pojawiającym się pierwszymi promieniami słońca w ubiegły czwartek 04.04.2019 r. w świetlicy internatu odbyły się zajęcia z zakresu nowotworu złośliwego skóry. Kampania edukacyjna „Znamię! Znam je?” miała za cel upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków oraz rozwijanie właściwych prozdrowotnych postaw wśród młodzieży naszej szkoły.

Dzięki zajęciom uczniowie nabyli umiejętności rozpoznania czerniaka oraz nauczyli się jak regularnie badać skórę, a przede wszystkim poznali czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka. Na spotkaniu omówione zostały również zasady ochrony przed rakiem skóry, dzięki czemu młodzież może teraz uchronić się przed tym groźnym nowotworem. W zajęciach udział wzięli wszyscy uczniowie klas I LO.

 

Film edukacyjny:

http://www.akademiaczerniaka.pl/kampania-znamie-znam-je/program-do-szkol-ponadgimnazjalnych/film-edukacyjny-dla-uczniow/

lub na YouTube:

http://www.youtube.com/watch?v=H-RQqWIOXcI

Gra internetowa:

http://www.akademiaczerniaka.pl/kampania-znamie-znam-je/gra-interaktywna/

Strona internetowa Akademii Czerniaka:

http://www.akademiaczerniaka.pl/

organizatorzy: A. Koch, S. Muszyński

Junior – Coach znów w naszej szkole ! ZAPISY


Junior-Coach to autorski projekt Opolskiego Związku Piłki Nożnej, docelowo realizowany w całej Polsce, we współpracy z  Wojewódzkimi Związkami Piłki Nożnej.

W czasie 42 godzin dydaktycznych, zwykle realizowanych w czasie 6 – 8 dni, uczestnicy otrzymają wiedzę o podstawach zawodu trenera piłki nożnej.

Projekt jest skierowany do młodzieży w wieku 14-18 lat.

Ukończenie kursu nie daje formalnych uprawnień trenerskich – po zakończeniu szkolenia, absolwenci będą w stanie merytorycznie przygotować i asystować trenerowi lub nauczycielowi w czasie zajęć sportowych.

Głównym celem projektu jest zachęcenie młodzieży zainteresowanej sportem do ukończenia normalnego kursu trenerskiego (po ukończeniu 18 lat i spełnieniu pozostałych warunków).

Kurs zawiera 42 godziny dydaktyczne:

 1. część teoretyczna, 8 godz.
 2. część teoretyczno – praktyczna, 16 godz.
 3. kurs 1-pomocy, 4 godz.
 4. warsztaty z planowania kariery zawodowej AFTERMATCH, 4 godz.
 5. praktykę zawodową, 8 godz.
 6. egzamin, 2 godz.

Kurs realizowany dla grupy 20 osób. Każdy z uczestników otrzymuje wyposażenie osobiste:

– piłkę,

– koszulkę Polo,

– teczkę trenera,

Kursy realizowane przez kadrę Opolskiego Związku Piłki Nożnej, absolwenci otrzymują certyfikat JUNIOR COACH wydany przez OZPN.

Kurs jest zaliczany na podstawie 100% obecności na zajęciach oraz egzaminu końcowego.

W naszej szkole odbędzie on się w okresie wiosennym co jest dla nas sporym wyróżnieniem. Zapisy u trenera Śmieszkowicza. Liczba miejsc ograniczona.

 

Kolejne spotkanie naborowe do klas sportowych już w kwietniu !


Ogłaszamy nabór dla zawodników oraz zawodniczek z rocznika 2003/2004/2005 do I klasy Liceum Ogólnokształcącego – klasa sportowa dla chłopców oraz dziewcząt (piłka nożna) przy Zespole Szkół im. J. Warszewicza w Prószkowie na rok szkolny 2019/2020.

Szkolenie sportowe oparte jest o strukturę klas sportowych. Bardzo duży nacisk kładziony jest na pogodzenie nauki ze sportem oraz aspekt wychowawczy.

Spotkanie kandydatów w formie treningu pokazowego odbędzie się dnia 25 kwietnia o godz. 17:00.

W treningu może wziąć udział każdy niezależnie od umiejętności czy przynależności klubowej.

Zajęcia odbędą się na pełnowymiarowym boisku ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem przy Zespole Szkół im. J.Warszewicza w Prószkowie, ul. Pomologia 11 pod okiem trenerów z najwyższą licencją trenerską w Europie – UEFA Elite Youth A.

Prosimy zainteresowanych zawodników o zabranie sprzętu sportowego oraz swojej karty zdrowia sportowca.

DZIEŃ DAWCY SZPIKU


6 wspaniałych wolontariuszy
14 cudownych nowo zarejestrowanych potencjalnych Dawców
1 cel
BO POMAGANIE MAMY WE KRWI 😊

10 kwietnia podczas zorganizowanego Dnia Dawcy zgłosiło się do nas aż 14 osób, które zarejestrowaliśmy jako Potencjalnych Dawców Szpiku w bazie Fundacji DKMS.
Kilka dni wcześniej, wspólnie z wychowankami z internatu, piekliśmy muffinki – które mogliście zdobyć za symboliczne 2 zł wrzucając je do puszki DKMS wspierając tym samym Fundację.

Wielkie DZIĘKUJĘ dla wszystkich.

Wolontariuszami byli:
Sadlak Klaudia, Skrzynkowska Krystyna, Karp-Karpińska Kaja, Kłodziński Kacper, Węgrzyn Oskar, Zapotoczny Kamil.

Muffinki piekły:
Kosylo Liubov, Tymochko Marta, Ovcharenko Valeria, Petrovska Viktoria.

Organizatorzy:
Lipin Izabela, Czapiewska Aleksandra

Półfinał Wojewódzki w Piłce Nożnej Dziewcząt na Trawie


W dniu dzisiejszym nasza drużyna piłkarek nożnych rozegrała mecze półfinałowe na obiekcie Centrum Sportu w Opolu. Dziewczęta rozegrały trzy mecze systemem każdy z każdym grając 2x po 10 minut. Naszym rywalem były drużyny z Kluczborka, Kędzierzyna oraz Opola(Zespół Szkół Ekonomicznych). Mecz z Kędzierzynem zakończył się wynikiem 4:1 dla Prószkowa. Kolejna wygrana z Kluczborkiem zakończyła się wynikiem 6:0. Niestety Pomologia uległa Ekonomie 1:5, tym samym zajęła 2 miejsce i nie awansowała do Finału Wojewódzkiego. Naszą szkołę reprezentowały: Aleksandra Misiak, Aleksandra Kubacka, Patrycja Górnik, Emilia Sobczak, Natalia Piasecka,Jesika Łysy, Anna Ziaja, Viktoria Kiriakova, Izabela Żak, Natalia Szabat oraz Natalia Zacharz. Trener Justyna Babik

PRZYPOMINAMY: 9 KWIETNIA (WTOREK), GODZ. 13.00 – 16.30 REJESTRUJEMY DAWCÓW W ŚWIETLICY INTERNATU


POMOŻESZ? BO MOŻESZ – MASZ TO W GENACH!

9 kwietnia w świetlicy internatu będzie możliwość zarejestrowania się jako potencjalny Dawca Szpiku.
Serdecznie zapraszamy pełnoletnich uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły.
Obecnie w Szkole prowadzona jest część edukacyjna dot. dawstwa, procesu i metod pobrań.
Liczymy na Was ogromnie 9 kwietnia, godz. 13.00 do 16:30.
Szczegółowe informacje u Pani Aleksandry Czapiewskiej (wychowawca internat) i Pani Izabeli Lipin (pedagog szkolny/internat).

Napędza nas pasja 2


6 kwietnia 2019 roku nasi przyszli strażacy z 2LST J. Szczerban, K. Sułkowski, B. Frączek, J. Tusz oraz Pan strażak z PSP  K. Kowalski brali udział w IV Mistrzostwach Pierwszej Pomocy w Brzegu.

W zawodach wzięło udział 12 szkół z województwa opolskiego. Każda drużyna brała udział w teście z teorii pierwszej pomocy oraz musiała wykazać się umiejętnościami ratowniczymi w pięciu trudnych pozorowanych sytuacjach:

 

 • udzielenie pierwszej pomocy potrąconej rowerzystce,
 • poród w toalecie,
 • przywrócenie oddechu u starszej osoby,
 • poparzenie żrącym kwasem,
 • ukąszenie przez żmiję.

Nasi uczniowie po ostrej rywalizacji otrzymali szczególne wyróżnienie od Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych za profesjonalizm, opanowanie i szybkość działania.

Serdecznie gratulujemy!!!:)

opiekunowie:

Mirosław Praszel

Krzysztof Kowalski

🚒 NAPĘDZA NAS PASJA 🚒


Dnia 05.04.19 w Dobrzeniu Wielkim uczniowie klasy 2LPSt: Julia Szczerban, Jakub Tusz oraz Bartosz Frączek wzięli udział w powiatowych eliminacjach Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
Gratulujemy Kubie, który zajął drugie miejsce i przeszedł do etapu wojewódzkiego.
Opiekunowie: Ewa Kmieć, Krzysztof Kowalski

Turniej piłki siatkowej


W środę, 03.04.2019 r. odbył się kolejny internatowy turniej piłki siatkowej. Turniej cieszył się wśród uczniów dużym zainteresowaniem. Wspólna integracja uczestników była dobrą okazją do sprawdzenia własnych umiejętności i konstruktywnego wykorzystania czasu wolnego. W zawodach udział brało 24 wychowanków. Cały turniej wygrała drużyna „Nivea Men Team” w składzie (Natalia Dziewięcka, Izabela Żak, Oleh Pahutiak, Maksym Yasliar, Vladyslav Veklyn , Roman Melnykovych, Arsen Mendela, Nazarii-Ivan Shchehliuk)  Na zakończenie uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim licznie przybyłej publiczności.