Zajęcia teatralne dla klas II liceum w ramach projektu “Odkrywcy Sekretów Nauki”


Dnia 12 kwietnia uczniowie klas drugich liceum wybrali się do siedziby Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu. Odbyły się tam warsztaty o różnej tematyce. Zaczęły się one około godziny 8:30. Uczniowie w trakcie zajęć uczestniczyli w pracowni doświadczalnej. Istotą tych zajęć było aktywizujące podejście do nauki i przyswajanie wiedzy poprzez eksperymenty i doświadczenia. W późniejszych godzinach uczniowie rozwijali kompetencje miękkie uczestnicząc w warsztatach z emisji głosu oraz pantomimy, prowadzonych przez profesjonalnych aktorów. Pod koniec tych zajęć uczniowie mieli za zadania stworzyć własną etiudę teatralną. Około godziny 12:00 odbyła się przerwa obiadowa. W końcowych godzinach zajęć uczniowie wyciągali wnioski i rozmawiali o trudnościach napotkanych w trakcie części warsztatowej.

Akcja profilaktyczna “Uwaga kleszcze” !!!


Kleszcze żyją powszechnie na terenie całego kraju w miejscach wilgotnych i obfitujących w roślinność. Można spotkać je w lasach (zwłaszcza liściastych i mieszanych), na podmokłych terenach porośniętych krzewami i trawami, na łąkach oraz nad brzegami rzek i jezior.
Pojawiają się także w parkach i na działkach. Aktywność kleszczy rozpoczyna się zwykle wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni. Jest większa im wyższa jest temperatura i wilgotność otoczenia. Żyją w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli (zwierząt, ludzi) wspinają się na trawy i krzewy. Wiszą na źdźbłach trawy i na spodzie liści, z tego powodu są niewidoczne. Dlatego „zbieramy” kleszcze przechodząc przez trawy lub krzewy. Kleszcze żywią się krwią zwierząt i ludzi.
Kleszcze mogą przytwierdzać się do różnych części ciała człowieka, często do ukrytych i owłosionych (pachy, pachwiny). Małe rozmiary kleszczy i obecność w ich ślinie substancji znieczulających powodują, że mogą być one niezauważone przez człowieka w czasie żerowania. Kleszcz po wessaniu krwi powiększa swoją objętość nawet 10-krotnie W czasie wysysania krwi kleszcze mogą przenieść groźne dla zdrowia bakterie i wirusy wywołujące boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu .
W związku z dużą aktywnością kleszczy także na terenie Pomologii, w internacie zostanie przeprowadzona akcja profilaktyczna “Uwaga kleszcze” !!! Młodzież otrzyma ulotki informacyjne oraz przedstawiona zostanie prezentacja dotycząca tych niebezpiecznych pajęczaków.

koordynator akcji: Mirosław Praszel

http://ilawa.wm.pl/347399,Uwaga-kleszcze.html#axzz5CpIm3k8T

„Młodzież zapobiega pożarom”


Pod takim hasłem odbył się 10 kwietnia 2018r. Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej na szczeblu powiatowym w Łubnianach.

Eliminacje powiatowe odbyły się w trzech kategoriach wiekowych: szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Naszymi reprezentantami byli uczniowie klasy strażackiej: Bartosz Frączek, Julia Szczerban i Jakub Tusz. Po części pisemnej do kolejnego etapu ustnego zakwalifikował się jeden nasz uczestnik Bartosz Frączek. Po pięciu pytaniach części ustnej ostatecznie nasz przedstawiciel zajął III miejsce.

Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

Data utworzenia Państwowej Straży Pożarnej – 1 lipca 1992r. na pewno zostanie Bartkowi w pamięci .

Zajęcia profilaktyczne „Znamię! – Znam je?”


12.04.2018 r. w świetlicy internatu odbyły się zajęcia z zakresu nowotworu złośliwego skóry. Kampania edukacyjna „Znamię! Znam je?” miała za cel upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków oraz budowanie właściwych prozdrowotnych postaw wśród młodzieży naszej szkoły.

Dzięki zajęciom uczniowie nabyli umiejętności rozpoznania czerniaka oraz nauczyli się regularnego samobadania skóry a przede wszystkim, poznali czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka. Na spotkaniu omówione zostały również zasady ochrony przed czerniakiem, dzięki czemu młodzież może teraz uchronić się przed tym groźnym nowotworem. W zajęciach udział wzięli wszyscy uczniowie klas I LO.

Film edukacyjny:

http://www.akademiaczerniaka.pl/kampania-znamie-znam-je/program-do-szkol-ponadgimnazjalnych/film-edukacyjny-dla-uczniow/

lub na YouTube:

http://www.youtube.com/watch?v=H-RQqWIOXcI

Gra internetowa:

http://www.akademiaczerniaka.pl/kampania-znamie-znam-je/gra-interaktywna/

Strona internetowa Akademii Czerniaka:

http://www.akademiaczerniaka.pl/

organizatorzy: A. Koch, S. Muszyński

Rozdanie dyplomów z kursu Junior Coach


W piątek 06.04.2018 młodzi adepci sztuki trenerskiej zakończyli zmagania na pierwszym w Polsce, pilotażowym kursie Junior Coach, który odbył się w Zespole Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie. Czas spędzony w salach wykładowych, na boiskach oraz podczas staży w klubach sportowych przyniósł rewelacyjny efekt w postaci fachowej wiedzy oraz nabycia nowych umiejętności. Każdy z uczestników po kursie z entuzjazmem podchodzi do pracy trenera, chcąc rozwijać się w tym kierunku i piąć się po szczeblach kariery na sam szczyt by stanąć u boku Adama Nawałki nie tylko w nowej, piłkarskiej sali w  naszej placówce ale i na płycie boiska Stadionu Narodowego.

Podczas rozdania dyplomów wyczuwalna była dobra atmosfera o czym świadczył uśmiech na twarzy każdego z naszych uczniów. Zaproszeni goście, w postaci Prezesa OZPN Tomasza Garbowskiego oraz Dyrektora ZS w Prószkowie Dariusza Sobkowa, tętnili dumą, że w naszym województwie mamy tak wspaniałe inicjatywy i utalentowaną, ambitną młodzież. Organizatorzy z Panem Rafałem Noconiem i Tomaszem Bardjanem na czele z wielkim entuzjazmem podsumowali kurs i podziękowali za dobrą współpracę.

Tym sposobem stało się! Mamy w szkole uczniów, którzy mogą asystować naszym trenerom, rozwijać się w roli szkoleniowca i z dumą opowiadać o tym jakże ciekawym doświadczeniu, którym był kurs „ Junior Coach”. Dziękujemy, życzymy powodzenia i do zobaczenia w przyszłości na piłkarskich boiskach.

Zawody w łyżwiarstwie szybkim na lodowisku “Toropol”


Dnia 10 kwietnia na lodowisku „Toropol” odbyły się zawody w łyżwiarstwie szybkim z okazji uroczystych obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w takiej imprezie sportowej. Reprezentacja dziewczyn w składzie: Agata Toczek, Agnieszka Lazik, Monika Podwika, Natalia Malik zdobyły 6 miejsce w kategorii dziewcząt a Agata Toczek zakwalifikowała się do ćwierćfinału. Celem zawodów było upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz nabycie nowych doświadczeń w innych sportach takich jak łyżwiarstwo szybkie. Liczba zgłoszonych do rywalizacji uczestników przerosła oczekiwania organizatorów- na zawody przybyła rekordowa liczba łyżwiarzy.

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W II OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM “ARTFORM 2018” “MAŁE DZIEŁA-WIELKA SZTUKA”


ZAPRASZAMY WSZYSTKICH  SERDECZNIE DO UDZIAŁU W II OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM “ARTFORM 2018” “MAŁE DZIEŁA_ WIELKA SZTUKA”

Tytuł konkursu wskazuję, że nie ograniczamy fantazji jego potencjalnych uczestników: mogą prezentować świat swojej całkowicie nieskrepowanej, niesamowitej wyobraźni.

1. Tecnika wykonania prac plastycznych: rysunek, malarstwo, grafika, college, fotografia

2. Format prac_ maksymalnie A5

3. Termin oddania prac 22.04. 2018

Szczegółowe informacje udziela p. Monika Stepak-Poliwka, p. Ewa Karwacka i p. Anna Koch

Pierwsi artyści już oddali swoje prace, zachęcamy wszystkich zdecydowanych i niezdecydowanych😀

      

 

Spotkanie z nadkomisarzem Grzegorzem Filipkiem z wydziału do walki z cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu


Dnia 26 marca naszym gościem był nadkom. Grzegorz Filipek z wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Tematem spotkania była cyberprzemoc oraz bezpieczeństwo w sieci. Policjant przypomniał uczniom podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Opowiedział o zagrożeniach czyhających w sieci oraz o tym, jak się przed nimi bronić. Odpowiadał również na pytania uczniów dotyczące niebezpiecznych gier, jakie można znaleźć w internecie.

Uczniowie byli żywo zainteresowani wiedzą przekazywaną przez Policjanta. Zadawali wiele pytań, dzielili się własnymi doświadczeniami w omawianym temacie.

Spotkanie to było bardzo potrzebne – nikogo nie trzeba przekonywać, jak poważnym problemem są internetowe zagrożenia oraz cyberprzemoc we współczesnym świecie. Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu z panem policjantem uczniowie będą refleksyjnie i odpowiedzialnie korzystać z internetu, co pozwoli uniknąć niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów.

Organizator :Monika Stępak-Poliwka

Piłka nożna dziewcząt „10” półfinał wojewódzki „Licealiada 2018”


Dnia 6.04.2018 roku na obiekcie sportowym MOSiR przy Zespole Szkół w Kędzierzynie Koźlu nasze „Piłkarki” rozegrały turniej półfinałowy walcząc o awans do finału wojewódzkiego. Niestety nasza reprezentacja uległa porażce z ZS Ekonomicznych w Opolu 1:2 i nie awansowała do najlepszej czwórki województwa opolskiego.

Drużyna piłkarek z Prószkowa w składzie:

1.Bargieł Weronika
2.Kubacka Aleksandra
3.Lysy Jesika
4.Malik Natalia
5.Niedworok Jessica
6.Piasecka Natalia
7.Pilot Julia
8.Pyrć Paulina
9.Skinder Justyna
10.Szabat Natalia
11.Ziaja Anna

Trener mgr Justna Babik
Fizjoterapeuta mgr Karolina Seń

Nasza reprezentacja rozegrała mecz otwarcia z gospodarzem turnieju ZS w Kędzierzynie Koźlu remisując 1:1 Bramkę dla Prószkowa zdobyła Julia Pilot.
Kolejny mecz rozegraliśmy z ZS Strzelce Opolskie wygrywając 5:1. Gole dla Pomologii zdobyła :Paulina Pyrć :2, Justyna Skinder; 2, Natalia Piasecka:1. Ostatni mecz był decydującym starciem niestety ulegliśmy porażce 1:2 z ZS Szkól Ekonomicznych w Opolu. Bramkę dla Prószkowa zdobyła Paulina Pyrć.

Kolejność rozgrywek:
1-4 ZS Kędzierzyn Koźle- ZS Prószków 1:1
2-3 ZS Szkól Ekonomicznych w Opolu – ZS Strzelce Opolskie 6:0
4-3 ZS Prószków– ZS Strzelce Opolskie 5:1
1-2 ZS Kędzierzyn Koźle – „Ekonomik” Opole 3:1
2-4 „Ekonomik” Opole- ZS Prószków 2:1
3-1 ZS Strzelce Opolskie- walkower – ZS Kędzierzyn Koźle 0:3

Klasyfikacja:

1 miejsce ZS Szkól Ekonomicznych w Opolu
2 miejsce ZS Prószków
3 miejsce ZS Kędzierzynie Koźlu
4 miejsce ZS Strzelce Opolskie

Najlepszą zawodniczką turnieju została Paulina Pyrć.

Bilans Bramek:
Paulina Pyrć:3
Justyna Skinder:2
Julia Pilot:1
Natalia Piasecka:1

Pomologia wywalczyła awans na Mistrzostwach Opolszczyzny w piłce nożnej Licealiada 2018.


Pierwszy mecz wygraliśmy, ze szkołą z Kędzierzyna Koźla 11:2

Zychowicz 2
Suchodolski 2
Rudnik 1
Bateńczuk 1
Strzelecki 4
Klimczak 1

W drugim meczu nasza drużyna wygrała, ze szkołą z Olesna 4:3

Bateńczuk 2
Suchodolski 1
Strzelecki 1

Klasyfikacja:

1. ZSTiO K-Koźle
2.ZS Prószków
3. ZSR Olesno

Kolejność rozgrywek:
1-2 K-Koźle- Prószków 2:11
2-3 Prószków- Olesno 4:3
3-1 Olesno-K- Koźle 2:2

Miejsca:
1.ZS Prószków
2. ZSR Olesno
3. ZSTiO K-Koźle

trenerzy: mgr Justyna Babik, mgr Aleksandra Kleszcz

Gratulujemy awansu i życzymy powodzenia w finale wojewódzkim.