Warsztaty z Fundacją Rozwoju Społecznego „SPINACZ”


W dniach 23 i 25 kwietnia 2018 roku, w internacie odbyły się warsztaty, w których udział wzięli uczniowie klasy II gimnazjum. Było to pierwsze z kilku zaplanowanych spotkań z przedstawicielami Fundacji. Podczas zajęć warsztatowych uczniowie zostali zapoznani z tematyką dotyczącą kompetencji miękkich.
W czasie warsztatów prowadzący przekazali młodzieży informacje związane z przekraczaniem granic wobec drugiego człowieka, jak również samego siebie. Ćwiczenia, w jakich udział wzięła młodzież, pokazały im jak może czuć się człowiek w momencie, kiedy ktoś przekracza jego granice poprzez: wyśmiewanie, obgadywanie, dokuczanie, wyzywanie, a także przez wtrącanie się w sprawy prywatne drugiej osoby. W ramach ćwiczeń uczniowie mogli sprawdzić, w jakim momencie może zostać przekroczona jego granica. Młodzież pracowała indywidualnie oraz w grupach. Zadania indywidualne wymagały od uczniów, subiektywnego spojrzenia na własną osobę i skupieniu się na rzeczach, w których czują się mocni. Natomiast, ćwiczenia w grupach, pokazały młodym, jak ważna jest współpraca i „gra do jednej bramki”.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Uczniowie chętnie brali udział w prowadzonych dyskusjach, dopytywali i aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach.

Organizatorzy: Magdalena Pytlik, Marcin Olszewski

Facebookowy profil Fundacji: https://pl-pl.facebook.com/fundacjarozwojuspolecznegospinacz/?ref=page_internal

Klasy policyjne na obozie programowym w Głuchołazach


W dniach 4-8 maja 2018 r. uczniowie klas pierwszych o profilu policyjnym przebywali na obozie szkoleniowym w Głuchołazach. W ramach obozu uczniowie uczestniczyli w zajęciach ogólnorozwojowych z elementami sportów walki, poznawali zasady bezpiecznej obsługi broni w różnych sytuacjach bojowych, wzięli też udział w konkursie strzeleckim. Przeprowadzono również zajęcia z kryminalistyki obejmujące zabezpieczanie miejsca zdarzenia, wykonywanie odlewów gipsowych oraz sporządzanie dokumentacji służbowej. Uczniowie poznali zasady autoprezentacji wcielając się w rolę rzecznika policji. Oprócz zajęć merytorycznych odbyły się zajęcia rekreacyjno-turystyczne służące integracji młodzieży.

Obóz był sprawdzianem kondycji fizycznej oraz próbą charakterów. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i świadomi swoich możliwości.

Klasy I liceum na warsztatach teatralnych.


Dnia 14 maja 2018r. dwie klasy licealne (I LS, I Lpb) udały się do Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu na warsztaty organizowane w ramach projektu Odkrywcy Sekretów Nauki. Warsztaty obejmowały zajęcia w pracowni doświadczalnej, gdzie uczniowie mogli przeprowadzić doświadczenia dotyczące własności ogniw fotowoltaicznych, zbadać przewodność cieczy w zależności od ich pH, czy też wytworzyć energię elektryczną z generatora termicznego. Młodzież wzięła również udział w zajęciach rozwijających kompetencje miękkie, które prowadzili doświadczeni aktorzy. Uczniowie podczas tych zajęć poznali metody emisji głosu, zadania aktorskie, techniki z zakresu pantomimy i dramy. Zajęcia zakończyły się prezentacją krótkich etiud pt. “Jak cicho jest spotkać Mima”, które zostały przygotowane przez naszych uczniów podczas zajęć z pantomimy.

Opiekunowie: Katarzyna Biniecka-Komko, Wioletta Barczak, Ivanna Melnyk

Warsztaty – Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska.


11 maja 2018 roku uczniowie z klasy 3 gimnazjum uczestniczyli w warsztatach “Sąsiedzi – o jednej z najtrwalszych granic w Europie. Na wschodniej rubieży Górnego Śląska.” Warsztaty zorganizował Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej w prószkowskim GOKU. Młodzież na warsztatach poznała skomplikowaną historię Śląska oraz zmiany jakie zachodziły na tej ziemi na przestrzeni wieków. Współprowadzący pan dr hab. Marek Białokur docenił wysoki poziom wiedzy  naszej młodzieży oraz ogromne ich zaangażowanie w czasie warsztatów.

opiekun:

Mirosław Praszel

  

 

Bądz bezpieczny – jak zachować się podczas burzy?


Zmiany klimatyczne zauważalne także naszym kraju niosą za sobą coraz to większe zagrożenia powodujące niebezpieczne zjawiska groźne dla człowieka. Takim niebezpiecznym zjawiskiem są burze, które bardzo często przebiegają gwałtownie, a towarzyszy im silny wiatr oraz opady deszczu lub gradu.

Mają na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszego internatu – 13 maja 2018 roku zorganizowano dla młodzieży praktyczne warsztaty  “Bądź bezpieczny – jak zachować się podczas burzy?” Uczniowie dowiedzieli się  jak działa piorunochron oraz jak zachować się podczas burzy w samochodzie czy otwartym terenie. Warsztaty zostały uzupełnione o materiały informacyjne, w których zostały zawarte wszystkie kluczowe informacje dotyczące tematu.

Serdeczne podziękowanie dla Pawła Wyszyńskiego z klasy I liceum o profilu strażackim za pomoc warsztatach.

organizator:

Mirosław Praszel

 

  

Klasa strażacka na przygotowaniach strażaków do działań ratowniczych


Dnia 27.04.2018r. klasa strażacka w grupie siedmiu osób uczestniczyła w szkoleniu strażackim w postaci pozoranta. Ćwiczenia miały na celu przygotowanie strażaków do działań ratowniczych, ale taż nauczyć naszych uczniów jak się zachować podczas takich sytuacji.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni oraz chętnie by powtórzyli udział w podobnych szkoleniach w przyszłości.

Opiekun grupy: mgr Aleksandra Kleszcz

Pożegnanie uczniów klas maturalnych.


Dzisiaj nadszedł czas rozstania z abiturientami, czyli uczniami klas trzecich: sportową, policyjną i strażacką.
Na uroczystym apelu przedstawiono więc prezentację, która pozwoliła absolwentom na przeżycie jeszcze raz tego, co już było i nie wróci , na chwilę wspomnień i refleksji; a pozostałym uczniom na krótką retrospekcję osób, z którymi przyszło się pożegnać. Całości dopełniła niezwykła oprawa muzyczna. Utalentowane dziewczyny: Monika Podwika i Natalia Piasecka wykonały piosenki, które pozwoliły zebranym na chwilę zadumy i przeżycia duchowego piękna.

Uroczystość zakończyła się wręczeniem nagród nie tylko wyróżniającym się uczniom pod względem nauki, ale również rozdaniem pamiątkowych statuetek sportowcom i wręczeniem certyfikatów uczniom klas policyjnych.

Drodzy maturzyści! Życzymy wam szerokiej drogi życiowej. 🙂

Ogólnopolska akcja społeczno-edukacyjna “Żonkile”


Dnia 19 kwietnia 2018 roku uczniowie Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza oraz uczniowie Zespołu Szkół w Chróścinie uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej “Żonkile”. Jej celem było upamiętnienie 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Marek Edelman, ostatni dowódca powstania, podkreślał “to polska historia, to działo się w sercu Warszawy, to historia polskich obywateli”.

Projekcje filmu “Nie było żadnej nadziei” pozwoliły uczniom na prześledzenie losów bohaterów tamtych dni: Mordechaja Anielewicza, Kazika Symchy, Marka Edelmana, Cywii Lubetkin i Tosi Altman. Umożliwiły również podjęcie próby zmierzenia się z dylematami, przed którymi stanęli Ci młodzi ludzie, skłaniały do refleksji nad ciemną stroną ludzkiej natury oraz negatywnymi skutkami działania człowieka.

Serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu żonkili kieruję pod adresem Dominiki, Klaudii, Moniki, Adrianny, Anastasii, Olhi, Bohdana, Jakuba i Grzegorza.

Mam nadzieję, że nasze działania przyczynią się do kształtowania postaw tolerancji, wrażliwości, poczucia odpowiedzialności oraz solidarności z tymi, którzy potrzebują wsparcia lub pomocy.

Wioletta Barczak

Uczciliśmy pamięć o bohaterach II Rzeczypospolitej


Artykuł pochodzi ze strony internetowej KMP w Opolu (www.opole.policja.gov.pl)

Policjanci i pracownicy cywilni Komendy Miejskiej Policji w Opolu uczcili bohaterów naszej historii. To przodownik Policji Państwowej Władysław Kociołek oraz żołnierz – kpt. Alfred Monkiewicz. Obaj służyli w mundurach II Rzeczypospolitej. Po agresji sowieckiej, zostali zastrzeleni w lesie katyńskim. Pamiątkowe tablice ufundowane przez opolską komendę zawisły w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów.

25 kwietnia 2018 roku w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu odbyła się uroczystość patriotyczna pn. „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Uroczystość zorganizowali policjanci Komendy Miejskiej Policji w Opolu we współpracy z pracownikami i mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu oraz uczniami klas o profilu policyjnym Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie.

Podczas uroczystości przybliżono zabranym historię obozów jenieckich, w których w czasie II Wojny Światowej Sowieci przetrzymywali tysiące polskich żołnierzy, policjantów, pograniczników czy strażników więziennych. Kombatanci odgrywali sceny z obozu, uczniowie i pracownicy placówki recytowali wiersze. Była to swoista lekcja historii, budowanej na pamięci bohaterów.

Niezwykle ważnym elementem ceremonii było odsłonięcie dwóch pamiątkowych tablic upamiętniających uroczystość posadzenia Dębów Pamięci. To symboliczne wyróżnienie i uhonorowanie przodownika Policji Państwowej Władysława Kociołka i kpt. Alfreda Monkiewicza. Fundatorami tablic byli policjanci i pracownicy cywilni Komendy Miejskiej Policji w Opolu.

Uroczystość miała za zadanie kontynuować tradycję i przedstawiać m.in. miejsca związane z historią Policji, sylwetkami policjantów, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom. Takim miejscem jest właśnie Dom Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu, miejsce, gdzie historia bohaterów nie zostanie zapomniana, lecz będzie trwale kontynuowana.

Zwycięstwo Pomologii w IV Turnieju Klas Mundurowych


Dużym sukcesem dla naszej szkoły zakończył się IV Turnieju Klas Mundurowych Opolszczyzny – Klasa Mundurowa Roku 2018 rozegrany w dniach 21-22.04.2018 r. w Prószkowie, Komprachcicach i Opolu. Nasza reprezentacja klas policyjnych w składzie: Natalia Piasecka, Dawid Mrugała, Kacper Kłodziński i Grzegorz Łacina zdobyła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, indywidualnie natomiast najlepszymi zawodnikami turnieju w kolejności zostali: Dawid Mrugała, Grzegorz Łacina i Natalia Piasecka.

Celem turnieju była promocja klas mundurowych wśród uczniów województwa opolskiego, przekazanie wiedzy o charakterze pracy w tych służbach, a także przygotowanie merytoryczne i praktyczne do świadomego ubiegania się w przyszłości o podjęcie pracy w Policji i innych służbach mundurowych lub zawodach związanych z ochroną osób i mienia.

W dwudniowym turnieju rywalizowano w pięciu konkurencjach:

 1. teście wiedzy o społeczeństwie i pracy służb mundurowych,
 2. w sztafecie pływackiej 4 × 50 m,
 3. teście sprawności fizycznej,
 4. pomocy przedmedycznej,
 5. sprawdzianie strzeleckim.

W samym turnieju łącznie wzięło udział siedem reprezentacji:

 • Zespół Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie – klasa policyjna
 • Zespół Szkól w Tułowicach – klasa wojskowa
 • Zespół Szkół Liceum Ogólnokształcące w Gogolinie – klasa wojskowa
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Dobrodzieniu – klasa wojskowa
 • Zespół Szkół w Tułowicach – technikum leśne
 • Zespół Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie – klasa strażacka
 • Zespół Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie – reprezentacja młodzieży ukraińskiej z klas policyjnych (poza konkursem)

Organizatorzy turnieju składają specjalne podziękowania za wsparcie przy organizacji IV Turnieju Klas Mundurowych Województwa Opolskiego 2018 następującym jednostkom:

 • 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej,
 • Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu,
 • Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Opolu,
 • Firmie Trans-Medyk Ratownictwo z Osowca,
 • Opolskiemu Klubowi Strzeleckiemu „HUSARZ”,
 • Firmie „GWARANT” AGENCJA OCHRONY S. A. z Opola,
 • Wójtowi Gminy Komprachcice,
 • Uniwersytetowi Opolskiemu.