OPOLSKI SALON MATURZYSTÓW 2018


W dniu 14 września 2018 r. uczniowie klas maturalnych uczestniczyli w Opolskim Salonie Maturzystów, największej w Polsce kampanii edukacyjno- informacyjnej.
Maturzyści uczestniczyli w spotkaniach z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z Wroclawia:
– O sposobach przygotowania się do egzaminu maturalnego z matematyki
– Jak przygotować się do egzaminu z języka polskiego
– Matura z języka obcego czyli egzamin w porozumiewaniu się w języku obcym
– O przygotowaniu się do egzaminu z przedmiotów dodatkowych
– Matura 2019 – o tym co najważniejsze – obowiązki i prawa maturzysty.
Uczniowie odwiedzili także stoiska uczelni wyższych zapoznając się z ofertą edukacyjną i zasadami rekrutacji szkół wyższych nie tylko z województwa opolskiego, ale także śląskiego i dolnośląskiego.

 

Żałoba w szkole


 

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

Pana

Ryszarda Walaszka

Kierownika gospodarstwa oraz wieloletniego nauczyciela

Zespołu Szkół Ogrodniczych w Prószkowie.

Wyrazy głębokiego współczucia

RODZINIE

składają dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy i uczniowie

Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie.

 

Pogrzeb zmarłego odbędzie się w kościele pw św. Jerzego w Prószkowie w sobotę 15.09.208 o godz.10.00.

 

Urodził się 2.04.1951 roku w Goraszowicach. W roku 1970 kończy naukę w Państwowym Technikum Ogrodniczym w Prószkowie, natomiast w roku 1975 Akademię rolniczą w Krakowie i uzyskał tytuł mgr. inż. ogrodnik. Zaraz po studiach rozpoczął pracę w Gospodarstwie Pomocniczym przy Zespole Szkół w Prószkowie jako kierownik. W gospodarstwie pracował do roku 1980. Jednocześnie we wrześniu 1979 roku zostaje nauczycielem przedmiotu sadownictwo i szkółkarstwo w Zespole Szkół Ogrodniczych w Prószkowie w którym pracował do roku 2001. Przechodzi na emeryturę poświęcając się swojej życiowej pasji, a mianowicie produkcji drzew i krzewów owocowych.

Wspomnienie od rodziny.

Nasz Tato był wielkim człowiekiem, pełnym pasji, wiary, radości do życia. Był ojcem, który niejedno w życiu przeszedł, nauczył nas pokonywać wszelkie słabości, pokazał że jesteśmy w stanie przetrwać każdą gorszą chwilę, bo mamy na to wystarczająco dużo siły. Był człowiekiem pracowitym, podporą we wszelkich problemach, które napotykaliśmy na swojej życiowej drodze. Nauczycielem, który z pasją przekazywał swoją ogromną wiedzę swoim uczniom. Zapalonym podróżnikiem, który kochał odkrywać świat. Podczas swojego życia dane było mu zobaczyć wiele kontynentów, zdobyć wysokie szczyty, widzieć potężne wieżowce oraz inne cuda natury.

Nasz Tato żył w przekonaniu, że w życiu piękne są tylko chwile dlatego brał je garściami. Żył pełnią życia, niczego sobie nie żałował. Z radością patrzył jak każde z jego dzieci spełnia się i prywatnie i zawodowo. Stanowił dla nas ogromny autorytet i wsparcie. Nauczył nas że człowiek jest w stanie przez wiele przejść, ponieważ posiadamy ogromną siłę, która pcha nas do przodu.

Odszedł od nas z godnością i w spokoju ducha. Ostatni tydzień swojego życia spędziłam z nim w pięknych Dolomitach, gdzie o własnych siłach podziwiałam jak zdobywał szczyty górskie, podziwiał przepiękne widoki, był bardzo szczęśliwy. Na jego twarzy gościł ciepły uśmiech i uczucie spełnienia. Jestem wdzięczna, że było mi to dane przeżyć, że Tato zakończył swój żywot na ziemi w pełni spełniony.

My na Ziemi mamy jeszcze misję do spełnienia i będziemy żyć w głębokim przekonaniu, że on nam cały czas towarzyszy- podpowiada, radzi, patrzy na nas z góry, jest w naszych sercach i na zawsze pozostanie jako ukochany syn, ojciec, mąż. Wypełnienie pustki, którą po sobie zostawił wydaje się wręcz niemożliwe ale wiemy że jest teraz w lepszym miejscu i głęboko wierzymy, że kiedyś wszyscy razem znowu się spotkamy.

Nasz tato życzyłby sobie zobaczyć nas płaczących lecz nie z żalu ale ze szczęścia. Szczęścia, że dane mu było przeżyć w życiu piękne chwile, zwiedził świat, doczekał się wnuczki, ożenił córkę, syna, założył piękne sady, ogrody, posadził wiele drzew. Szczęścia, że odszedł ze spokojem ducha wypełniając swoją życiową misję. Na koniec przytoczę fragment wiersza, który utkwił mi w pamięci.

Nie szlochaj, stojąc nad moją mogiłą wytrwale,
Bo tam mnie nie ma, ja nie śpię wcale.
Jestem wiatrem który wieje,
w szczerym polu poprzez knieje.
Jestem słońca odblaskiem na zbożu,
Małym deszczykiem w jesiennym przestworzu.
Gdy się przebudzasz ze snu o świcie
Ja cię pobudzam i wskrzeszam życie
Poprzez okrężne ptaszków latanie
I gwiazd o zmroku migotanie.
Nie płacz, stojąc nad moją mogiłą wytrwale,
Bo tam mnie nie ma, nie zmarłem wcale.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019


Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 było bardzo uroczyste, do uświetnienia tego dnia zostali zaproszeni następujący goście:
Starosta Opolski – Henryk Lakwa
Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Opolu – kom. Rafał Lejczak
Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Opolu – bryg. Leszek Koksanowicz
Członek Komisji ds Licencji Trenerskich OZPN – Krzysztof Job

Apel rozpoczęła Natalia Piasecka z klasy IIILPa witając gości, nauczycieli, uczniów i rodziców tymi słowami:

„Mam nadzieje, że po minionych wakacjach wszyscy jesteśmy wypoczęci, radośni i pełni energii, aby podjąć się kolejnych wyzwań i przyjąć na siebie obowiązki, które czekają nas przez najbliższe 10 miesięcy”,

następnie oddała głos dyrektorowi szkoły.
Pan dyrektor skierował do uczniów wiele ciepłych słów, życzył samych sukcesów oraz pogratulował nowym uczniom wyboru kierunku kształcenia. Udanego roku szkolnego życzyli również uczniom i nauczycielom zaproszeni goście.
A oto kilka zdjęć z uroczystości, wśród nich nasi nowi uczniowie klas pierwszych sportowych, policyjnych i strażackich.

PLUKS – podsumowanie sezonu 2017/2018


Rozgrywki 2017/2018 dobiegły końca, więc czas na podsumowanie ostatnich miesięcy w wykonaniu zespołów PLUKS Pomologii Prószków. Trenerzy każdej z drużyn ocenili zakończony sezon – nie tylko z perspektywy wyników, ale i rozwoju zawodników oraz podnoszenia poziomu naszego klubu.

Zaczynając od kategorii U15, a mianowicie naszych trampkarzy za największy sukces uważamy przede wszystkim rozwój zawodników w obszarze: technicznym, taktycznym, motorycznym oraz mentalnym. Nasi uczniowie w tej kategorii grali na bardzo dobrym poziomie i widoczny był ciągły progres dzięki czemu nie martwimy się o to, czy poradzą sobie na kolejnym etapie szkolenia. W rozgrywkach Opolskiej Ligi Trampkarzy zajęli oni 3 miejsce, co w pełni odzwierciedla formę i poziom jaki prezentowali uczniowie naszego gimnazjum.

Juniorzy młodsi reprezentujący nasz klub w OLJM również mogą zaliczyć miniony sezon do bardzo udanych. Wygrywali oni mecz za meczem, tracąc punkty jedynie z OKS Odrą Opole i Chemikiem Kędzierzyn Koźle. Młodzi Prószkowianie grali bardzo dobrze i powtarzalnie. Trzeba jednak pamiętać, że wciąż mają po 16-17 lat i jeszcze sporo szkolenia przed nimi. Sami też muszą myśleć o tym, jaka jest dla nich odpowiednia droga. Muszą zacząć skupiać się na profesjonalizacji swojego stylu życia. Cały czas nad tym pracujemy, ale to ich nastawienie będzie najważniejsze i nie chodzi tu tylko o piłkę, ale przede wszystkim o szkołę i sprawy pozasportowe. Aby osiągnąć sukces, muszą na wielu płaszczyznach prezentować się na wysokim poziomie. Ostatecznie drużyna Marcina Śmieszkowicza w roku 2018 uplasowała się na 2 miejscu w województwie na koniec sezonu, walcząc i zostawiając po sobie zawsze dobre wrażenie. Warto tutaj wspomnieć o  wygraniu rundy jesiennej i udziale w ekscytującym barażu, w którym to jednak Stadion Śląski Chorzów okazał się drużyną lepszą.

Drugi zespół juniorów młodszych prowadzony przez Łukasza Procyszyna zajął 3 miejsce w 1 lidze juniorów młodszych co jest dużym sukcesem patrząc, iż powstał on po to aby chłopcy mogli się rozwijać, uczyć się wielu elementów i wskakiwać na coraz to wyższy poziom doskonaląc nabyte wcześniej umiejętności podczas rywalizacji sportowej.

Na deser została nam drużyna juniorów starszych, która po zaciętych bojach wygrała Opolską Ligę Juniorów i została mistrzem Województwa Opolskiego w sezonie 2017/2018!! Trener Adam Berbelicki wraz ze swoimi zawodnikami stawał na głowie by ich forma sportowa oraz mentalna były na jak najwyższym poziomie. Pomimo, iż najgroźniejszy rywal, a mianowicie Odra Opole grała w rozgrywkach o szczebel wyższych, przyszło nam konkurować ze świetnymi drużynami m.in. z Brzegu, Kluczborka czy też Kędzierzyna Koźle. Tym razem to my okazaliśmy się górą i możemy świętować zdobycie tego jakże cennego dla klubu trofeum. Patrząc na przyszły sezon w tej kategorii mamy duży potencjał mając silną i wyrównaną kadrę. Miejmy nadzieję, że powtórzymy sposób grania i będziemy walczyć o jak najwyższe lokaty. Minusem tego sezonu była spora liczba urazów wśród naszych najstarszych zawodników. Poważnych kontuzji doznawali m.in.: Waloszek, Majnuś, Antkowiak, Cieśliński, Kramczyński czy też Skaczyło. W szkole mamy jednak bardzo wielu wartościowych graczy co pozwoliło nam osiągnąć końcowy sukces. „Jednostki biorą udział w grze. Zespoły pokonują przeciwności”.

Podsumowując całe rozgrywki wszystkie nasze drużyny uplasowały się na podium, a każdy z uczniów Zespołu Szkół zrobił krok w przód stając się bardziej wartościowym zawodnikiem. Cały sztab szkoleniowy jest dumny. Nie zapominamy jednak o pracy jaką trzeba włożyć w to aby cegiełka po cegiełce budować coś dużego i wychować pełnowartościowego człowieka i piłkarza, na czym dalej mamy zamiar się koncentrować.

Diagnoza sprawności fizycznej dla kandydatów do liceum ogólnokształcącego


Jak co roku w pierwszy poniedziałek wakacji w naszej szkole odbywa się diagnoza sprawności fizycznej dla kandydatów do liceum ogólnokształcącego. Do tej diagnozy przystąpili kandydaci do liceum ogólnokształcącego z klasą pożarniczą i z klasa policyjną.
Diagnoza składała się z następujących konkurencji:
Do klasy policyjnej
1. Bieg po kopercie na czas,
2. Rzut piłką lekarską,
3. Ilość wykonanych “brzuszków” w ciągu 30 sekund,
4. Bieg na 800 metrów dziewcząt i 1000 metrów chłopców.
Do klasy pożarniczej
1. Ilość podciągnięć na drążku,
2. Bieg na 50 metrów,
3. Bieg na 1000 metrów.

Wyniki diagnozy wyszły dobrze i bardzo dobrze.

Wszystkim kandydatom życzymy miłych wakacji i do zobaczenia we wrześniu.

Zakończenie roku szkolnego


22 czerwca o godz. 9.00 rozpoczęło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 w Zespole Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie. Tym razem za część artystyczną odpowiedzialna była klasa II gimnazjum. Wraz z wychowawcą klasy oraz wychowawczynią z internatu przygotowała ona filmowy skrót wiadomości z roku szkolnego 2017/2018. Apel prowadzili Jakub Nikolajczyk i Szymon Sikorski z klasy II gimnazjum.

Ważną częścią programu artystycznego były także występy instrumentalno-wokalne uczniów z Ukrainy. Nazarii Shchehliuk, Yuliana Chmil oraz Khrystyna Koblovska z klasy I LO a i I LO b po mistrzowsku wykonali utwór muzyczny na gitarę, saksofon i keyboard, następnie grupa uczniów z Ukrainy zaśpiewała piosenkę w języku ukraińskim. Na zakończenie wysłuchaliśmy utworu „Cisza i wiatr” w przepięknym wykonaniu Natalii Piaseckiej z klasy II LO a. Nad jakością nagłośnienia cały czas czuwał Kajetan Parzonka, uczeń klasy I LO a.

Oczywiście najważniejszym punktem było wręczanie nagród za świadectwa z czerwonym paskiem, za osiągnięcia sportowe, konkursy policyjne oraz pracę na rzecz Samorządu Uczniowskiego. Szczególnym momentem był ten, w którym żegnaliśmy się z klasą III gimnazjum i nauczycielami, którzy na stałe opuszczają naszą szkolną społeczność.

Wszystkim gratulujemy sukcesów w mijającym roku i życzymy udanych oraz bezpiecznych wakacji.

Do zobaczenia we wrześniu! 🙂

Film i zdjęcia z apelu: Natalia Szabat (klasa I LO a)

Terminy egzaminów poprawkowych w roku szkolnym 2017/2018


Lp. Przedmiot Data i godz. egzaminu
1. Język polski 28.08.2018 r. (wtorek) – 9:00
2. Język angielski 28.08.2018 r. (wtorek) – 9:00
3. Edukacja sędziów i trenerów piłki nożnej 28.08.2018 r. (wtorek) – 11:00
4. WOS 29.08.2018 r. (środa) – 9:00
5. Matematyka 29.08.2018 r. (środa) – 9:00

Informacja dotycząca stypendium Fundacji Efekt Motyla dla zdolnych uczniów z trudną sytuacja materialną


Fundacji Efekt Motyla – stypendia dla zdolnych uczniów z trudną sytuacja materialną z gimnazjum kl. 2 i 3.

Stypendium Fundacji Efekt Motyla przeznaczone jest dla uczniów z
terenu całej Polski zdolnych i zmotywowanych do nauki, których trudna
sytuacja materialna utrudnia zdobywanie wiedzy._

_Celem stypendium jest wspomaganie edukacji młodych ludzi, rozbudzanie
ambicji i przedsiębiorczości. Stypendia w wysokości 300 zł na
miesiąc przyznawane są przez kolejne 10 miesięcy roku szkolnego.
Ponadto dla wybranych Stypendystów organizowany jest także wyjazd
motywacyjny do Warszawy w październiku 2018r. połączony z warsztatami
rozwojowymi.

Warunki formalne, jakie należy spełnić:
– zamieszkanie na wsi;
– uczęszczanie do VII klasy szkoły podstawowej/ II i III klasy
gimnazjum / szkoły ponadgimnazjalnej (liceum, technikum, szkoła
zawodowa);
– trudna sytuacja materialna w rodzinie;
– przesłanie poprawnie wypełnionego wniosku o przyznanie stypendium w
terminie 1-15 LIPCA 2018R. wraz ze skanem świadectwa szkolnego za rok
2017/18 na adres e-mail: stypendia@papilionis.org.

 

Internatowe ognisko z okazji zakończenia roku szkolnego


Wczoraj 19 czerwca 2018 roku na miejscu ogniskowym przy internacie zorganizowano spotkanie pożegnalne wszystkich uczniów internatu. Podczas pieczenia kiełbasek nauczyciele wspólnie z uczniami wspominali mijający rok szkolny – chwile wzlotów i upadków. Przy okazji przypomniano także uczniom jak bezpieczne spędzać czas wolny podczas wakacji. Spotkanie zostało zakończone krótkim występem  muzycznym naszych wychowanków.

organizatorzy:

Mirosław Praszel

Monika Stępak – Poliwka

Grzegorz Piątek

    

 

Pozorowany wypadek masowy – nasi uczniowie w samym środku akcji!!!


W dniu 12 czerwca 2018r. wybrani uczniowie klas strażackiej i policyjnych wzięli udział w ćwiczeniach ratowniczych symulowanego wypadku masowego. Ćwiczenia zorganizowane były przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, natomiast w akcję zaangażowanych było wiele służb m.in. Policja, Polskie Linie Kolejowe, Lasy Państwowe, służby ratownicze (również LPR), PCK, Zarządzanie Kryzysowe.

Zadaniem młodzieży było wcielenie się w rolę osób poszkodowanych. By móc odegrać tzw. pozorantów nasi uczniowie na początku zostali odpowiednio ucharakteryzowani. Mieli wiele poważnych urazów m.in. złamania otwarte i inne rany. Kategorie urazów oznaczane były kolorami: czarny – nie żyje, czerwony – zagrożenie życia, transportować w pierwszej kolejności, żółty – lżej ranny, transportować w drugiej kolejności, zielony – zadrapania, transportować jako ostatni.

W wypadku masowym, w którym zderzył się szynobus z samochodem osobowym 20 osób poszkodowanych znajdowało się w pojeździe szynowym, natomiast 3 osoby najciężej ranne w samochodzie osobowym. Na szczęści służby ratownicze spisały się na medal i wszyscy nasi pozoranci zostali uratowani.

Mimo, że były to ćwiczenia, uczniowie mogli poczuć dreszcz emocji, przekonać się, jak to jest naprawdę na służbie w straży czy w policji. Wbrew powadze sytuacji, młodzież bawiła się świetnie i jest chętne na kolejne ćwiczenia.