16.04.2018 – 22.04.2018


  I i II  ŚNIADANIE OBIAD KOLACJA
 

PONIEDZIAŁEK

Płatki owsiane, jogurt naturalny, mleko, orzechy laskowe, rodzynki, dżem. Pieczywo mieszane, bułka grahamka, rogal, masło, ser ementaler, sucha z fileta, ogórek kiszony, herbata.

A: 1, 3, 7, 8

Zupa kalafiorowa, potrawka z kurczaka, ziemniaki, bukiet warzyw, kompot z czarnej porzeczki, banan.

A: 7, 9

Pieczywo mieszane, masło, pomidor, polędwica drobiowa, sałatka po żydowsku, serek Darek, kakao, herbata owocowa.

A: 1, 3, 7

 

WTOREK

Płatki zbożowe, jogurt Mia-Mu, mleko, migdały, morele, jabłko, miód, pieczywo mieszane, bułka z ziarnami, rogal, masło, schab   z wędzarni, serek wiejski, pomidor, herbata, mus truskawkowy.

A: 1, 3, 7, 8

Zupa grochowa, wątróbka drobiowa, ziemniaki, surówka z kiszonej kapusty,  kompot truskawkowy, gruszka.

A: 7, 9

Pieczywo razowe, bułka grahamka, masło, kiełbasa śląska na gorąco, musztarda, keczup, sałatka makaronowa z kurczakiem, pomidor, sałata, kawa zbożowa, herbata.

A: 1, 3, 7

 

ŚRODA

 

Płatki pszenne, jogurt naturalny, mleko, żurawina, masło, serek wiejski, dżem. Pieczywo mieszane, bułka grahamka, rogal, pasztet drobiowy, Deliser kanapkowy, polędwica sopocka, ogórek zielony, rzodkiewka, sałata, herbata.

A: 1, 3, 7, 8

Krem z pora z grzankami, pieczeń z karczku, ziemniaki, marchewka na gęsto kompot z owoców mieszanych, kiwi.

A: 7, 9

Pieczywo mieszane, masło, schab jak ze wsi, jajko na twardo, pomidory, ogórek, kiełki, koktajl malinowy, herbata

A: 1, 3, 7

 

CZWARTEK

Płatki zbożowe, jogurt owocowy, mleko, banan suszony, rodzynki.pieczywo mieszane, bułka grahamka, rogal, masło, serek wiejski owocowy, salami, pomidory, herbata.

A: 1, 3, 7, 8

Zupa szczawiowa, pierogi z mięsem, kompot malinowy, jogurt do picia owocowy.

A: 1, 3, 7, 9

Pieczywo mieszane, masło, szynka z piersi kurczaka, pasztet Zdzicha, twarożek ze szczypiorkiem i rzodkiewką, ogórek zielony,  marchewka, kakao.

A: 1, 3, 7

 

PIĄTEK

 

 

 

 

 

Płatki zbożowe, jogurt naturalny, jogurt Ho-Ho, mleko, migdały, morele, miód, pieczywo mieszane, bułka z ziarnami, rogal, masło, ser żółty, jajecznica, pomidor, herbata.

A: 1, 3, 7, 8

Kapuśniak, ryba smażona, sałata, kompot wiśniowy, drożdżówka.

A: 1, 3, 4, 7, 9

Pieczywo mieszane, masło, szynka Gerwazego, pasztet firmowy, Deliser w plastrach,papryka, marchewka, kakao.

A: 1, 3, 7

 

SOBOTA

Płatki zbożowe, jogurt naturalny, jogurt owocowy, mleko, banan suszony, rodzynki. pieczywo mieszane, bułka grahamka, rogal, masło, szynka farmerska, twarożek ze szczypiorkiem, ser żółty, pomidor, sałata, herbata.

A: 1, 3, 7, 8

Zupa  pomidorowa z ryżem, stek wieprzowy, ziemniaki, surówka z białej kapusty, kompot truskawkowy, baton zbożowy.

A: 1, 3, 5, 6, 9

Pieczywo mieszane, masło, schab cygański, leczo, ogórek, kawa.

A: 1, 3, 7

 

NIEDZIELA

Płatki zbożowe, jogurt owocowy, mleko, mieszanka orzechów, rodzynki. pieczywo mieszane, bułka grahamka, rogal, masło, kiełbaski z szynki, keczup, schab cygański, musztarda, pomidor, rzodkiewka

A: 1, 3, 7, 8

Rosół z makaronem, kotlet schabowy, ziemniaki, czerwona kapusta, kompot wieloowocowy, jogurt z owsianką.

A: 1, 3, 7, 8, 9

Pieczywo mieszane, masło, polędwica sopocka, Deliser kanapkowy,  ryba w oleju, pomidor, sałata.

A: 1, 3,  4, 7

 

A – substancje lub produkty powodujące alergie lub reakcje nietolerancji

Akcja profilaktyczna “Uwaga kleszcze” !!!


Kleszcze żyją powszechnie na terenie całego kraju w miejscach wilgotnych i obfitujących w roślinność. Można spotkać je w lasach (zwłaszcza liściastych i mieszanych), na podmokłych terenach porośniętych krzewami i trawami, na łąkach oraz nad brzegami rzek i jezior.
Pojawiają się także w parkach i na działkach. Aktywność kleszczy rozpoczyna się zwykle wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni. Jest większa im wyższa jest temperatura i wilgotność otoczenia. Żyją w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli (zwierząt, ludzi) wspinają się na trawy i krzewy. Wiszą na źdźbłach trawy i na spodzie liści, z tego powodu są niewidoczne. Dlatego „zbieramy” kleszcze przechodząc przez trawy lub krzewy. Kleszcze żywią się krwią zwierząt i ludzi.
Kleszcze mogą przytwierdzać się do różnych części ciała człowieka, często do ukrytych i owłosionych (pachy, pachwiny). Małe rozmiary kleszczy i obecność w ich ślinie substancji znieczulających powodują, że mogą być one niezauważone przez człowieka w czasie żerowania. Kleszcz po wessaniu krwi powiększa swoją objętość nawet 10-krotnie W czasie wysysania krwi kleszcze mogą przenieść groźne dla zdrowia bakterie i wirusy wywołujące boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu .
W związku z dużą aktywnością kleszczy także na terenie Pomologii, w internacie zostanie przeprowadzona akcja profilaktyczna “Uwaga kleszcze” !!! Młodzież otrzyma ulotki informacyjne oraz przedstawiona zostanie prezentacja dotycząca tych niebezpiecznych pajęczaków.

koordynator akcji: Mirosław Praszel

http://ilawa.wm.pl/347399,Uwaga-kleszcze.html#axzz5CpIm3k8T

Zajęcia profilaktyczne „Znamię! – Znam je?”


12.04.2018 r. w świetlicy internatu odbyły się zajęcia z zakresu nowotworu złośliwego skóry. Kampania edukacyjna „Znamię! Znam je?” miała za cel upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków oraz budowanie właściwych prozdrowotnych postaw wśród młodzieży naszej szkoły.

Dzięki zajęciom uczniowie nabyli umiejętności rozpoznania czerniaka oraz nauczyli się regularnego samobadania skóry a przede wszystkim, poznali czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka. Na spotkaniu omówione zostały również zasady ochrony przed czerniakiem, dzięki czemu młodzież może teraz uchronić się przed tym groźnym nowotworem. W zajęciach udział wzięli wszyscy uczniowie klas I LO.

Film edukacyjny:

http://www.akademiaczerniaka.pl/kampania-znamie-znam-je/program-do-szkol-ponadgimnazjalnych/film-edukacyjny-dla-uczniow/

lub na YouTube:

http://www.youtube.com/watch?v=H-RQqWIOXcI

Gra internetowa:

http://www.akademiaczerniaka.pl/kampania-znamie-znam-je/gra-interaktywna/

Strona internetowa Akademii Czerniaka:

http://www.akademiaczerniaka.pl/

organizatorzy: A. Koch, S. Muszyński

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W II OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM “ARTFORM 2018” “MAŁE DZIEŁA-WIELKA SZTUKA”


ZAPRASZAMY WSZYSTKICH  SERDECZNIE DO UDZIAŁU W II OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM “ARTFORM 2018” “MAŁE DZIEŁA_ WIELKA SZTUKA”

Tytuł konkursu wskazuję, że nie ograniczamy fantazji jego potencjalnych uczestników: mogą prezentować świat swojej całkowicie nieskrepowanej, niesamowitej wyobraźni.

1. Tecnika wykonania prac plastycznych: rysunek, malarstwo, grafika, college, fotografia

2. Format prac_ maksymalnie A5

3. Termin oddania prac 22.04. 2018

Szczegółowe informacje udziela p. Monika Stepak-Poliwka, p. Ewa Karwacka i p. Anna Koch

Pierwsi artyści już oddali swoje prace, zachęcamy wszystkich zdecydowanych i niezdecydowanych😀

      

 

Spotkanie z nadkomisarzem Grzegorzem Filipkiem z wydziału do walki z cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu


Dnia 26 marca naszym gościem był nadkom. Grzegorz Filipek z wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Tematem spotkania była cyberprzemoc oraz bezpieczeństwo w sieci. Policjant przypomniał uczniom podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Opowiedział o zagrożeniach czyhających w sieci oraz o tym, jak się przed nimi bronić. Odpowiadał również na pytania uczniów dotyczące niebezpiecznych gier, jakie można znaleźć w internecie.

Uczniowie byli żywo zainteresowani wiedzą przekazywaną przez Policjanta. Zadawali wiele pytań, dzielili się własnymi doświadczeniami w omawianym temacie.

Spotkanie to było bardzo potrzebne – nikogo nie trzeba przekonywać, jak poważnym problemem są internetowe zagrożenia oraz cyberprzemoc we współczesnym świecie. Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu z panem policjantem uczniowie będą refleksyjnie i odpowiedzialnie korzystać z internetu, co pozwoli uniknąć niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów.

Organizator :Monika Stępak-Poliwka

Rekolekcje wielkopostne


20 marca w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne. Rekolekcje przeprowadzone przez zakonnika z zakonu franciszkanów odbyły się w dwu turach – osobno dla klas gimnazjalnych i licealnych. Podczas tegorocznych rekolekcji podejmowany był temat wierności Bogu poprzez wierność doktrynie chrześcijańskiej wypływającej z wiary pierwszych apostołów. Poruszany temat przedstawiony został w bardzo ciekawy sposób. Dzięki szkolnym rekolekcją uczniowie mogą świadomie uczestniczyć w przezywaniu okresu Wielkiego Postu.

Wycieczka do Oświęcimia – miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau


“Człowiek człowiekowi zgotował ten los”

19 marca 2018 roku uczniowie klas II– III gimnazjum Z.S. im. J. Warszewicza w Prószkowie wraz z opiekunami p. K. Kicman, p. M.Praszel, p. A. Kalbronem, p. M. Olszewskim oraz p. A. Lemek odwiedzili Muzeum Auschwitz – Birkenau. Celem wycieczki było poznanie zjawiska holokaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce, kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci, uświadomienie wymiaru ludzkiego okrucieństwa, a z drugiej strony wizerunku ludzi umierających bez prawa do godności. Budzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie oraz poznanie martyrologii narodu polskiego, żydowskiego i innych nacji podczas II wojny światowej.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Obozu Koncentracyjnego w Oświęcimiu.  Przechodząc przez bramę z napisem “Arbait macht frei” (“Praca czyni wolnym”), przez którą podczas II wojny światowej tysiące więźniów szło do niewolniczej pracy, uświadomiliśmy sobie rozmiar ludzkiego cierpienia. Jednak dopiero kiedy ujrzeliśmy tysiące butów, walizek czy protez ludzi, którzy trafili do Auschwitz, poczuliśmy nieodparty smutek.

Na dziedzińcu pomiędzy blokami numer 10 i 11 znajdowała się “ściana śmierci”, pod którą esesmani w latach 1941 -1943 rozstrzelali kilka tysięcy ludzi. W tym miejscu odmówiliśmy modlitwę i zapaliliśmy znicz w imieniu całej społeczności szkoły. Przemierzając muzeum patrzyło na nas setki portretów: kobiet i mężczyzn, starych i młodych… Pod ich nazwiskami widniały nazwy chorób, na które rzekomo “umierali” więźniowie. Jednak w rzeczywistości przyczyną ich śmierci było: bicie, wygłodzenie, wycieńczenie…

Następnie udaliśmy się do Birkenau (Brzezinki), oddalonego o około 3 km od Oświęcimia obozu o powierzchni 140 ha, otoczonego drutem kolczastym pod napięciem.

Wizyta w niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz – Birkenau wywarła na uczniach ogromne wrażenie. W sercach i głowach tych młodych ludzi zrodziła się jedna podstawowa myśl:

„ … to już nigdy nie ma prawa się powtórzyć…”

Soboty w internacie


Weekendy młodzież z Ukrainy spędza w internacie, jednak w każdą sobotę jest możliwość skorzystania z wielu atrakcji.
Organizowane są wyjścia na salę gimnastyczną, podczas których są rozgrywane mecze siatkówki i koszykówki oraz ćwiczenia na siłowni. 17 lutego br. niektóre dziewczęta skorzystały z lekcji tańca, do których dołączyło część chłopców.

Natomiast 10 marca 2018 br. chłopcy mieli okazję rozegrać turniej FIFA. Zawody odbyły się w kawiarence w systemie pucharowym, wcześniej jednak zawodnicy wylosowali drużyny, którym grali podczas turnieju. W finale zwyciężył Andrii Bielusov, który otrzymał słodką nagrodę – zwycięzcy serdecznie gratulujemy.

Zajęcia sobotnie koordynuje wychowawca Anna Szczoczarz. Zdjęcia: Anna Szczoczarz

Warsztaty wielkanocne w internacie


Święta wielkanocne są czasem radosnym, na który z wytęsknieniem wyczekują zarówno dzieci jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które warto przekazywać młodszym pokoleniom.

Zgodnie z tradycją pierwszego dnia wiosny 21 marca 2018 roku w naszym internacie odbyły się warsztaty wielkanocne. Chłopcy i dziewczęta z I klasy liceum o profilu strażackim  samodzielnie wykonali ozdoby wielkanocne m.in. eko – króliczki z drewna i filcu oraz kolorowe laminowane jajka.

Warsztaty dostarczyły uczestnikom dużo przedświątecznej radości oraz stworzyły warunki do rozwijania twórczości, wyobraźni i integracji.

opiekun warsztatów:

Mirosław Praszel