16.05-22.05.2022


I i II  ŚNIADANIE OBIAD KOLACJA
PONIEDZIAŁEK Płatki zbożowe, orzechy, banany suszone, jogurt naturalny,  miód, jogurt owocowy,  pieczywo mieszane, masło orzechowe, masło, kabanosy, polędwica z pasieki, ser sokole oko, ogórek kiszony, jabłko, herbata Zupa jarzynowa, chili con carne z ryżem, kompot wiśniowy, Napój proteinowy Pieczywo mieszane, masło, pajda z masarskiego straganu, sałatka z kapusty pekińskiej z tuńczykiem, Deliser w plastrach, jogurt z owsianką, marchew, kiełki, pomidor, herbata,
WTOREK Płatki zbożowe, rodzynki, migdały, mleko, jogurt naturalny, owocowy, mus , pieczywo, masło, kurczak z Bobrownik, twarożek ze szczypiorkiem, dżem, miód, ogórek, rzodkiewka, papryka, jabłko, herbata Zupa brukselowa, udko z kurczaka ziemniaki, surówka colesław, kompot z czarnej porzeczki, banany Pieczywo mieszane, masło, szynka regionalna,  ser faruki, pasztet leberka, ryż koktajlem ogórek, pomidor, sałata, herbata, kawa,
ŚRODA  Płatki zbożowe, orzechy, banany suszone, jogurt naturalny,  dżem, serek Darek, pieczywo mieszane, masło, kiełbasa dębowa, ser żółty, ogórek, pomidor, kiełki, jabłko, herbata z cytryną Krupnik, naleśniki z serem z polewą truskawkową, Kompot śliwkowy, Wafle ryżowe Pieczywo mieszane, masło, szynka chlebowa, sałatka warstwowa z selera, pora, wędliny, serek twarogowy  kostka, makrela w pomidorach, marchewka, pomidor, ogórek, rukolą, herbata, kakao
CZWARTEK Płatki zbożowe, migdały, morele suszone, mleko, jogurt naturalny i owocowy, serek wiejski, pieczywo mieszane, bułka, serek wypasiony , masło,  schab nie ze wsi, ogórek, rzodkiewka, papryka, jabłko, miód, herbata z cytryną Zupa chrzanowa, kareczak w keczupie, ziemniaki, Kompot wieloowocowy, mandarynka Pieczywo mieszane, masło, pierś delikatna z kurczaka, pasztet, ser żółty, łosoś, maślanka , pomidor, kiełki, ogórek, kawa, herbata,
PIĄTEK Płatki zbożowe, rodzynki, orzechy, jogurt naturalny, owocowy, mleko, pieczywo mieszane, bułka, masło orzechowe, masło, miód,  kiełbasa tatrzańska, ser sokole oko, jajecznica, pomidor, rzodkiewka, jabłko, dżem, herbata z cytryną Zupa z zielonego groszku, ryba smażona, ziemniaki, kapusta kiszona, kompot wiśniowy, Ciastka zbożowe Pieczywo mieszane, masło, szynka okopcona, zapiekanka na bułce z wędliną i serem, keczup, ser żółty, marchewka, papryka, szpinak, jogurt owocowy, herbata,
 SOBOTA Płatki zbożowe, banany suszone, migdały, jogurt, owocowy, mleko, pieczywo mieszane, dżem, masło, Deliser plastry, sucha z fileta, ogórek, rzodkiewka, pomidor, herbata Zupa grysikowa z bukietem, kotlet mielony, ziemniaki, mizeria, Kompot wieloowocowy, Jogurt do picia Pieczywo mieszane, masło, szynka okopcona, serek topiony, jajko na twardo, pasztet, papryka, ogórek, sałata, herbata
NIEDZIELA Płatki zbożowe, rodzynki, orzechy, jogurt naturalny, owocowy, mleko, pieczywo mieszane, masło, dżem, twarożek ze szczypiorkiem, schab pieczony z Bobrownik, pomidor, rukola, jabłko, herbata Zupa ogórkowa, kotlet schabowy, ziemniaki, surówka z kapusty, kompot śliwkowy, pomarańcza Pieczywo mieszane, masło, sucha z fileta, kiełbasa na gorąco, keczup, musztarda, paluszki serowe , jogurt z owsianką, ogórek, pomidor, herbata

Pogrubiona czcionka – substancje lub produkty powodujące alergie lub reakcje nietolerancji.

Ze względu na dostawy produktów jadłospis może ulec zmianie

WYGRANA W KONKURSIE TRADYCYJNY SAD


Z radością informujemy, że zespół złożony z uczniów naszej szkoły o nazwie „Ubodzy Pomolodzy” otrzymał grant z projektu „Tradycyjny Sad|”. „TRADYCYJNY SAD” to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski.

Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego minisadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych na ogólnodostępnym terenie.

Zgodnie z założeniami tegorocznej edycji otrzymane fundusze przeznaczyliśmy na założenie sadu wiśniowego . Posadziliśmy po dwa drzewka następujących odmian: „ŁUTÓWKA”, „GRONIASTA Z UJFEHERTOI” i „SZKLANKA”. Liczymy, że dzięki wzbogaceniu się o nowe sadownicze doświadczenia nasz zespół nawiąże do chlubnych tradycji naszej szkoły.

KONKURS MUZYCZNY


W dniu 31.03.2022 w świetlicy internatu odbył się konkurs muzyczny „Zgadnij z nami”.

Rywalizowały dwie drużyny, każda po 4 osoby. W składzie pierwszej grupy o nazwie „Łyse pały” znaleźli się: Przemysław Kasiuba, Karol Słoński, Konstancja Bobowska i Szymon Rogożyński. Ich rywalami byli „4cczeni”, czyli: Kacper Sadowski, Grzegorz Sobkowicz, Julia Marczak i Amelia Kałuża. Widownia aktywnie kibicowała uczestnikom gry.

Adrian Bieda oraz Aleksander Ryfiak pomogli w organizacji konkursu, którego zadaniem było szerzenie przyjaznej atmosfery, sprawdzenie własnej wiedzy muzycznej i integracja grupy.

Chociaż wygranymi zostały „Łyse pały” zdobywając 20 punktów, to poczęstunek w postaci pizzy został zaplanowany dla wszystkich uczestników.

Za wspólną zabawę serdecznie dziękujemy!

Organizatorzy:

Monika Stępak – Poliwka

Adrianna Lemek

DZIEŃ WOLONTARIUSZA


„Troszcząc się o innych – ratujemy siebie” Pod tym hasłem zorganizowaliśmy w internacie spotkanie z opolskimi aktywistkami. Gościliśmy p. Barbarę Chyłkę, kierowniczkę biura wolontariatu w Stowarzyszeniu Hospicjum Opolskie oraz p. Agnieszkę Bąkowską z Fundacji Dr Clown. Z energią i humorem przedstawiły one naszym uczniom zalety wolontariatu, odkrywały jego sekrety i zachęcały do wstąpienia w szeregi wolontariuszek i wolontariuszy.

Internatowa łąka kwietna


Po założeniu ogródka i mini sadu, kolejnym krokiem do zwiększenia bioróżnorodności i poprawy estetyki wokół internatu było założenie przez młodzież łąki kwietnej. Łąki to ważny element krajobrazu. Mają kluczowe znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Są naturalnym środowiskiem życia mnóstwa zwierząt, w szczególności owadów. Wspomagają magazynowanie wody deszczowej w glebie, oczyszczają powietrze, a także zużywają znaczące ilości CO2 i magazynują go w ziemi. Założenie łąki, to nie tylko praca fizyczna, ale i ważna forma edukacji ekologicznej i upiększenia krajobrazu. Kończąc chcemy serdecznie podziękować wszystkim zaangażowanym w projekt. Już nie możemy doczekać się pokazania dalszych efektów naszych działań.

organizatorzy: A. Koch, S. Muszyński

Zakładamy tradycyjny sad


„TRADYCYJNY SAD” to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowia społeczeństwa.

Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego minisadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych na ogólnodostępnym terenie. W tym roku prym będą wiodły stare odmiany wiśni. Do akcji chętnie przystąpiła młodzież z naszego internatu, która pod opieką pana Sławomira Muszyńskiego oraz pani Anny Koch będzie zgłębiać tajniki sadownictwa. Działania mają na celu promowanie zdrowego stylu życia, ochronę starych odmian wiśni oraz krzewienie wśród młodzieży proekologicznych działań oraz ochronę starych odmian wiśni.

Więcej o projekcie: https://tradycyjnysad.pl/

Internatowe dokarmianie ptaków


Wraz z nadejściem pierwszych mrozów młodzież chętnie zaangażowała się w dokarmianie naszych skrzydlatych przyjaciół. Warto również nadmienić, że cześć ziaren słonecznika została zebrana na jesień z uprawianego przez uczniów ogródka, tak więc przyjemne połączone zostało z pożytecznym 😉

Procedura COVID-19 dla internatu obowiązująca na czas trwania pandemii.


Procedura COVID-19 dla internatu
Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie
obowiązująca na czas trwania pandemii 

 1. Postanowienia ogólne:
 • W internacie mogą przebywać jedynie zdrowi wychowankowie, bez objawów chorobowych dróg oddechowych oraz tacy, których domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych (nie dotyczy osób zaszczepionych).
 • W internacie nie mogą przebywać osoby obce.
 • Każdy wychowanek obowiązkowo przed zakwaterowaniem w internacie zapoznaje się z informacją o zachowaniu zasad bezpieczeństwa na terenie internatu podczas obowiązywania stanu epidemii i przestrzega tych zasad.
 • Przy wejściu do internatu należy zdezynfekować ręce (środki do dezynfekcji znajdują się przy drzwiach wejściowych na każde z pięter internatu).
 • Wejście do internatu będzie poprzedzone pytaniem o samopoczucie wychowanka oraz stan zdrowia.
 • W czasie pobytu w internacie należy niezwłocznie zgłaszać wychowawcy objawy infekcji lub inne problemy zdrowotne.
 • Ewentualny kontakt z osobą chorą na koronawirusa lub podejrzaną o zakażenie należy natychmiast zgłosić wychowawcy.
 • W czasie pobytu w internacie wychowanek powinien ograniczać opuszczanie swojego pokoju i korzystanie z przestrzeni wspólnych budynku.
 • Podczas korzystania z przestrzeni wspólnych internatu (kuchnia, świetlica, korytarz) wychowanek stosuje środki ochrony osobistej (maseczki ochronne), często myje i dezynfekuje ręce.
 • Po każdorazowym skorzystaniu z kuchni, przemywa blaty kuchenne i inne powierzchnie których używał, dostępnymi środkami czystości.
 • Należy ograniczyć kontakty z innymi wychowankami przebywającymi na terenie internatu, zamieszkującymi inne pokoje. W przypadku takich kontaktów nie wolno podawać ręki na powitanie, zbliżać się do siebie tzn. zachować odległość min. 1,5 m od rozmówcy.
 • W pokoju i łazience nie jest konieczne stosowanie maseczek ochronnych. Osłony nosa i ust obowiązują w przestrzeniach wspólnych budynku, gdy przebywają w nich inne osoby.
 • Obowiązuje zakaz wchodzenia do pokoju wychowawców, za wyjątkiem pobrania i zdania klucza do pokoju.
 • Wychowanek wypisuje dokumentację internatu własnymi przyborami do pisania.
 • Wychowanek zobowiązany jest do przestrzegania procedur bezpieczeństwa. W przypadku braku zgody na ich przestrzeganie lub rażącego naruszenia zasad może zostać wydalony z internatu.

 

 1. Zasady bezpiecznego postępowania podczas epidemii koronawirusa COVID-19:
 • Zachowaj bezpieczną odległość od innych osób – rekomendowany dystans to min. 1,5m.
 • Podczas kichania i kaszlu zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – zużytą chusteczkę wyrzuć do kosza i umyj ręce.
 • Staraj się nie dotykać dłońmi ust, nosa i oczu.
 • Używaj jedynie swoich przyborów i akcesoriów.
 • Zachowaj zasady ostrożności podczas samodzielnego przygotowywania posiłków (unikaj surowego mięsa i mleka), używaj własnych sztućców i naczyń, myj je z użyciem detergentów.
 • Dołóż wszelkich starań, aby pokój był utrzymany w czystości i higienie.
 • Jeżeli to możliwe, często wietrz swój pokój.
 • Utrzymuj w czystości ręce – ich częste mycie wodą z mydłem lub dezynfekowanie.
 • Własne podręczniki, przybory szkolne oraz rzeczy osobiste przechowuj w przydzielonej szafce i ogranicz dostęp do nich osób trzecich. Nie zabieraj ze sobą do internatu niepotrzebnych przedmiotów.

 

 1. Przygotowanie pomieszczeń dla wychowanków:
 • Ważne jest zachowanie dystansu pomiędzy wychowankami min. 1,5 m.
 • Wszystkie pomieszczenia powinny być regularnie wietrzone.
 • W przypadku podejrzenia infekcji u wychowanka po przyjeździe do internatu zostanie zmierzona przez dyżurującego wychowawcę temperatura. Każdy niepokojący objaw będzie zgłaszany rodzicom/opiekunom wychowanka, potem dyrektorowi szkoły, a następnie zostanie odnotowany w zeszycie raportów.
 • Internat posiada izolatkę. W przypadku wystąpienia u wychowanka nagłych objawów infekcji dróg oddechowych, zostanie on natychmiast odizolowany od innych osób i niezwłocznie powiadomieni zostaną rodzice/opiekunowie w celu zabrania wychowanka do domu, korzystając z prywatnego sposobu transportu.

 

 1. Zasady przyjazdu do internatu w czasie nauczania zdalnego
 • Przed przyjazdem dziecka do internatu rodzic/opiekun jest zobowiązany do kontaktu telefonicznego z kierownikiem internatu/ wychowawcami w celu ustalenia terminu przyjazdu dziecka, co najmniej na dwa dni przed planowanym przyjazdem do internatu:
 1. do kierownika internatu 77 464 80 70 wew. 5;
 2. do wychowawców w części męskiej 77 464 80 70 wew. 6;
 3. do wychowawców w części żeńskiej 77 464 80 70 wew. 7.
 • Wychowanek przebywa w internacie od poniedziałku do piątku (ze względu na wyżywienie). W wyjątkowych sytuacjach możliwy jest pobyt krótszy lecz tylko i wyłącznie po uzgodnieniu takiej sytuacji z kierownikiem internatu.
 • W przypadku zmiany terminu przyjazdu wychowanka do internatu, rodzic/opiekun jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania kierownika internatu/ wychowawcy. Brak w/w informacji będzie skutkował poniesieniem pełnych opłat za wyżywienie.
 • Wychowanek ponosi pełne koszty pobytu w internacie (opłata stała w wysokości 80 zł oraz stawka dzienna za wyżywienie – 19 zł pomnożona przez ilość dni pobytu w internacie).
 • Do internatu wychowanek zabiera ze sobą koniecznie sprzęt do nauki zdalnej (laptop, słuchawki, itp.) oraz niezbędne podręczniki, ćwiczenia i zeszyty.
 • Wychowanek jest zobowiązany do przestrzegania ścisłego reżimu sanitarnego (maseczki, rękawiczki, dystans społeczny).
 • Wychowanek będzie dyscyplinarnie usuwany z internatu jeżeli:
 1. nie przestrzega zasad nauki zdalnej (jest nieobecny na lekcji, jest niezalogowany);
 2. utrudnia pracę innym uczniom, nauczycielom, wychowawcom;
 3. nie przestrzega reżimu sanitarnego;
 4. samowolnie opuszcza teren internatu lub obiektów szkolnych.
 • W internacie obowiązuje całkowity zakaz przebywania osób, które nie mieszkają w internacie.

SPOTKANIE ZE STAROSTĄ OPOLSKIM PANEM HENRYKIEM LAKWĄ


W dniu 01.12.2021 odbyło się w Internacie świetne spotkanie z cyklu „Osobowości”. Naszym gościem był Starosta Opolski pan Henryk Lakwa. Pan Starosta z dużym zaangażowaniem, znanym wielu poczuciem humoru i uśmiechem odpowiadał na niełatwe pytania młodzieży. Panowała fantastyczna atmosfera i również degustacja pielmieni się udała.

Dziękujemy ślicznie i czekamy na więcej.

Organizacja: Rada mieszkańców Internatu,

Monika Stępak-Poliwka

Turniej Tenisa Stołowego


W środę, 24.11.2021r. jak co roku w internacie odbył się turniej tenisa stołowego. W zaciętej rywalizacji wszystkich pokonał Jakub Sokołowski. Tuż za nim uplasował się Serchi Shchekliuk, a trzecie miejsce należało do Valentyna Baikova. Zawody miały na celu organizację czasu wolnego i ukazanie zasad zdrowej rywalizacji. Na zakończenie uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy, słodkie upominki oraz drobne nagrody rzeczowe. Serdecznie dziękujemy za udział i jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom.

Organizatorzy: S. Muszyński, A. Koch