Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Pożegnanie Absolwentów Gimnazjum


19 czerwca zakończyliśmy kolejny rok szkolny na Pomologii. Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2018/2019 żegnaliśmy również ostatni rocznik Gimnazjalistów, którzy od września rozpoczną naukę w liceum. Apel uświetnił występ artystyczny przygotowany przez klasę 2Pb pod opieką p. M. Praszela. Najlepsi uczniowie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem i nagrody, zarówno w nauce, jak i za osiągnięcia sportowe.

Wszystkim życzymy udanych wakacji, zregenerowania sił i udanego powrotu we wrześniu w szkolne mury!

Podsumowanie całorocznego Konkursu Czystości w internacie


Podsumowaliśmy całoroczny Konkurs Czystości, w którym udział brali wszyscy mieszkańcy internatu. Tak samo jak w I półroczu najbardziej dbały o swój pokój Khrystyna i Veronika (same ósemki!) oraz Stanisław, Mateusz i Adrian. Wręczyliśmy im symboliczne podarunki.

Konkurs muzyczny „Zgadnij z nami”


W dniu 04.06.2019r. o godzinie 19.00 wychowankowie internatu spotkali się w świetlicy, by wziąć udział w konkursie muzycznym „Zgadnij z nami”. Celem konkursu było atrakcyjne spędzenie czasu wolnego, a także integracja grupy. Reguły zabawy były proste: drużyna miała wybrać dla drugiej drużyny numerek, za którym kryła się losowa piosenka z wybranego gatunku muzycznego. Kto szybciej zgadł wykonawcę lub tytuł utworu zdobywał punkt. W zabawie wzięły udział dwie drużyny, liczące każda po 5 osób. Drużyna dziewczyn „Wroty Stokrotny” reprezentowały: M. Konieczko, W. Oleśniewicz, I. Żak, M. Makles oraz W. Kawecka. Natomiast drużyna chłopców, w składzie: P. Wyszyński, F. Lenartowicz, M. Michalak, O. Węgrzyn oraz J. Sadlej została nazwana „Brzydale Rafcia”. Rywalizację wygrała drużyna męska, wygrywając konkurs z łączną liczbą 23 punktów, natomiast dziewczyny zakończyły grę na 17 punktach. Jednak nie wynik był najważniejszy, a szerzenie dobrej atmosfery i zabawa. Kajetan Parzonka pomógł w organizacji konkursu i chętnie miksował nieznane utwory obu drużynom. Dla wszystkich uczestników, za aktywny udział w konkursie został zaplanowany kulinarny poczęstunek w postaci wybranej przez uczniów pizzy oraz pamiątkowe dyplomy.

Turniej badmintona z okazji Dnia Dziecka


Z okazji Dnia Dziecka odbył się internatowy turniej badmintona. Głównym celem zawodów było aktywne spędzenie czasu wolnego mieszkańców naszego internatu oraz zaspokojenie potrzeby sportowej rywalizacji. Turniej cieszył się zainteresowaniem, zarówno wśród młodzieży z Ukrainy, jak i Polski. Wspólna integracja uczestników była dobrą okazją do sprawdzenia własnych umiejętności i konstruktywnego wykorzystania czasu wolnego. Cały turniej wygrał Jakub Sadlej, II miejsce zajęła Izabela Żak, a na III uplasował się Maksym Yasliar. Na zakończenie uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Dziecka!

Organizatorzy: Sławomir Muszyńki i Anna Koch

Sprawozdanie z obozu szkoleniowego na Ukrainie


Uprzedzenia leczy się czytając, przyjaźnie zdobywa się podróżując”

W dniach 05-10.05 br. uczniowie z klas pierwszych i drugich policyjnych i strażackich wzięli udział w obowiązkowym obozie szkoleniowym przygotowanym pod okiem doświadczonych wykładowców dla klas mundurowych naszej szkoły. Nowatorskie okazało się miejsce, w którym odbył się obóz – na Ukrainie, w miejscowości Wygoda (rejon Doliny), z okolic której pochodzi młodzież zdobywająca od dwóch lat wykształcenie w murach Pomologii.

Pomysł na miejsce obozu zawdzięczamy Panu Staroście Opolskiemu Henrykowi Lakwie, a jego realizacja stała się możliwa dzięki układowi partnerskiemu pomiędzy Starostwem Powiatowym w Opolu (naszym organem prowadzącym) a Rejonem Dolina w obwodzie iwanofrankiwskim.

Zajęcia w poszczególnych dniach odbywały się zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem, który obejmował m. in. zajęcia z techniki kryminalistycznej, zajęcia ogólnorozwojowe, podnoszenie umiejętności strzeleckich, zaprawę, działania ratownicze z KPP, czy taktykę zwalczania pożarów i metody uwalniania osób poszkodowanych z samochodów, bądź obiektów z wykorzystaniem sprzętu ochrony układu oddechowego. Więcej informacji na temat szczegółowego przebiegu zajęć można prześledzić w kolejnych relacjach z obozu na facebookowej stronie szkoły Pomologia Prószków:

https://www.facebook.com/PomologiaProszkow/

Po wyczerpującej, ale bezpiecznej dwunastogodzinnej podróży uczniowie wraz z grupą 12 opiekunów i wykładowców zostali bardzo serdecznie powitani na miejscu, w miasteczku Wygoda. Dzięki uprzejmości p. Dyrektor Oksany Yakymiv obozowicze mogli korzystać z pomieszczeń całego obiektu szkoły (internatu, sal gimnastycznych, siłowni, boisk, stołówki).

Oprócz codziennych specjalistycznych zajęć praktycznych uczniowie mieli okazję zwiedzić komendę policji i siedzibę straży pożarnej w Dolinie, a tym samym zaznaczyć swoją obecność w ukraińskich mediach:

https://mi100.info/2019/05/08/na-frankivshhynu-zavitaly-majbutni-politseski-ta-pozhezhnyky-z-polshhi-foto-video/

Trzeciego dnia obozu dla młodzieży zostało zorganizowane wyjście do Centrum Dziedzictwa Kolei Wąskotorowej w Wygodzie, gdzie uczniowie zapoznali się z historią kolei wąskotorowej, która jako jedna z ostatnich sieci w Karpatach wciąż służy przede wszystkim do zwożenia drewna.

Kolejny dzień obozu okazał się sentymentalnym powrotem do przeszłości; jego uczestnicy wybrali się na jednodniową wycieczkę do Lwowa. Najistotniejszym punktem wyprawy był spacer po Cmentarzu Łyczakowskim, który nosi w sobie do dziś ślady polskiej przeszłości (np. grób M. Konopnickiej, G. Zapolskiej, W. Bełzy, A. Grottgera, K.J. Ordona czy S. Banacha). Uczestnicy wycieczki oddali hołd poległym przy Mogile Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Uczniowie odbywając spacer w stronę starówki mogli podziwiać: Katedrę św. Jerzego, w której znajduje się jedna z 8 replik całunu turyńskiego, Katedrę Ormiańską, Katedrę Łacińską, Operę Lwowską, pomnik Adama Mickiewicza oraz starówkę z zabytkowymi kamienicami. Zwieńczeniem wycieczki było podziwianie panoramy miasta z wieży ratuszowej. Po powrocie czekała na obozowiczów miła, słodka niespodzianka, którą zorganizowała p. Dyrektor wraz z lokalnymi władzami Doliny.

Obozowy tydzień, wypełniony zarówno obowiązkowymi zajęciami, jak i licznymi atrakcjami upłynął niezwykle szybko. W ramach podziękowania za doskonałą organizację obozu nasi uczniowie przygotowali dwa pamiątkowe plakaty przedstawiające tematykę szkolnych specjalności zawodowych.

Pomimo początkowych trudności i obaw wyjazd okazał się dla obu partnerskich szkół owocnym czasem i okazją do integracji oraz wymiany wzajemnych doświadczeń polsko – ukraińskich.

Ewa Kmieć, Magdalena Malewicz

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU DLA MATURZYSTÓW


26 kwietnia w naszej szkole abiturienci rocznika 2000 pożegnali szkołę. Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego tegorocznym maturzystom składano najlepsze życzenia na ich dalszą drogę. Wybitnym uczniom klas trzecich wręczono dyplomy i wyróżnienia. Teraz przed nimi matura, za której powodzenie trzymamy mocno kciuki i dziękujemy za spędzone w Pomologii Prószków lata nauki!

YOU ARE THE CHAMPIONS,
pamiętajcie o tym zawsze! 💪💪💪

Zajęcia edukacyjne ,,Podstępne WZW”


Uczniowie klas drugich liceum wzięli udział w zajęciach dotyczących profilaktyki zakażeń wirusami HBV i HCV – ,,Podstępne WZW”. W czasie zajęć uzyskali wiedzę na temat czynników ryzyka zakażeń i sposobów skutecznego zapobiegania wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i C. Profilaktyczne zajęcia miały również na celu kształtowanie wśród młodzieży właściwych prozdrowotnych postaw. Aktywna forma zajęć umożliwiła uczniom poznanie w przyjazny sposób problematyki ,,Podstępnego WZW’’.

Film edukacyjny

Wykaz pomocnych stron internetowych

http://www.gwiazdanadziei.pl/

http://natemat.pl/c/63,moje-wzw-c

http://www.leczhcv.pl/index.php

http://www.jestemswiadom.org/

Zajęcia odbyły się w ramach programu edukacyjnego ,,Podstępne WZW” realizowanego przez Fundację Gwiazda Nadziei w partnerstwie z Wojewódzkimi i Powiatowymi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi pod honorowym patronatem Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Koordynator programu Alina Tarabasz

„Nie bij mnie. Kochaj mnie!”


W dniu 10.04.2019 w świetlicy internatu zostały zorganizowane zajęcia profilaktyczne dotyczące przemocy. Zajęcia powstały przy współpracy z Fundacją Rozwoju Społecznego „Spinacz”, która organizuje akcję „Nie bij mnie. Kochaj mnie!”, której finał odbędzie się już 30 kwietnia w Opolu. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na rozpowszechniony problem przemocy wobec dzieci. Zajęcia rozpoczęły się pogadanką, z której uczniowie dowiedzieli się czym jest przemoc, jakie są rodzaje przemocy oraz gdzie szukać pomocy jeśli jest się jej świadkiem lub ofiarą. Później uczestnicy wykonali plakaty, które zostały przekazane Fundacji i wykorzystane do promocji całej akcji.

Zajęcia profilaktyczne „Znamię! – Znam je?”


Wraz z pojawiającym się pierwszymi promieniami słońca w ubiegły czwartek 04.04.2019 r. w świetlicy internatu odbyły się zajęcia z zakresu nowotworu złośliwego skóry. Kampania edukacyjna „Znamię! Znam je?” miała za cel upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków oraz rozwijanie właściwych prozdrowotnych postaw wśród młodzieży naszej szkoły.

Dzięki zajęciom uczniowie nabyli umiejętności rozpoznania czerniaka oraz nauczyli się jak regularnie badać skórę, a przede wszystkim poznali czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka. Na spotkaniu omówione zostały również zasady ochrony przed rakiem skóry, dzięki czemu młodzież może teraz uchronić się przed tym groźnym nowotworem. W zajęciach udział wzięli wszyscy uczniowie klas I LO.

 

Film edukacyjny:

http://www.akademiaczerniaka.pl/kampania-znamie-znam-je/program-do-szkol-ponadgimnazjalnych/film-edukacyjny-dla-uczniow/

lub na YouTube:

http://www.youtube.com/watch?v=H-RQqWIOXcI

Gra internetowa:

http://www.akademiaczerniaka.pl/kampania-znamie-znam-je/gra-interaktywna/

Strona internetowa Akademii Czerniaka:

http://www.akademiaczerniaka.pl/

organizatorzy: A. Koch, S. Muszyński