Nasz MICHAŁ KONARSKI (klasa I strażacka) dzięki swoim umiejętnościom, odwadze i szybkości reakcji uratował życie starszemu mężczyźnie. Zdarzenie miało miejsce na dworcu PKP w Opolu. Pracownik PKP zaalarmował Straż Ochrony Kolei, iż na peronie II leży mężczyzna, który w momencie wsiadania do pociągu relacji Opole – Nysa przewrócił się i nie daje oznak życia (nie oddychał, puls nie był wyczuwalny).

Kiedy strażnicy przybyli na miejsce, zastali przy nieprzytomnym mężczyźnie Michała, który cały czas wykonywał masaż serca. Strażnicy, wspólnie z Michałem, kontynuowali resuscytację krążeniowo-oddechową z użyciem defibrylatora AED, który znajdował się na dworcu. Następnie po przyjeździe karetki pogotowia dalej pomagali ratownikom. W efekcie podjętych działań przywrócono funkcje życiowe 😊

Mężczyzna trafił do szpitala, a Jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Dzięki natychmiastowej reakcji i umiejętności udzielania pierwszej pomocy jaką wykazał się Michał, a następnie strażnicy SOK: p. Krzysztof Surowiec i p. Szymon Sztogryn, życie starszego Pana zostało uratowane.

Zdarzenie miało miejsce w sobotę, lecz Michał z racji swojej skromności, nie pochwalił się nawet swoim kolegom czego dokonał. Szkoła dowiedziała się o zdarzeniu od opolskiej Straży Ochrony Kolei, kiedy jej pracownik zadzwonił w poniedziałek do sekretariatu szkoły przypuszczając, że tak dzielny uczeń jest z Pomologii; Straż chciała złożyć podziękowania Michałowi. Pragniemy dodać, że współpraca szkoły ze Strażą Ochrony Kolei układa się znakomicie (składamy podziękowania dla Pana Komendanta Mirosława Kraszkiewicza z całą załogą).

Ogromne podziękowania należą się również Komendzie Miejskiej Straży Pożarnej w Opolu, która kształci ww. umiejętności wśród uczniów klas strażackich naszej szkoły w ramach oficjalnej współpracy i przygotowuje młodzież do egzaminu z kwalifikowanej pierwszej pomocy (podziękowania dla Pana Komendanta st. bryg. Arkadiusza Margoszczyna i “naszego strażaka” st. asp. Krzysztofa Kowalskiego).

Michał – jesteśmy dumni z Twojej postawy, odwagi i umiejętności, jesteśmy dumni z tego, że w sytuacji zagrożenia życia zadziałałeś dokładanie tak jak uczymy i zgodnie z naszym motto:
Pomologia Prószków – by rozwijać pasje i służyć innym!!

https://m.interia.pl/interia-tv/video,vId,3355707

„Kurier Opolski” – wydanie główne, 2 listopada 2023 (od 05:21 do 08:54 min.)

Skip to content