Lekcja nowoczesnego patriotyzmu


05.06.2019 roku na lotnisku wojskowym koło Starego Grodkowa odsłonięto pomnik w hołdzie żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego  ps. “Bartek.”

Szczątki żołnierzy NSZ odnaleziono w okolicach Starego Grodkowa wiosną 2016 roku. Stracono ich w jednym z baraków w Starym Grodkowie w 1946 roku, gdzie mieli oczekiwać na dalszy transport w kierunku zachodnim, co miało ich uchronić przed represjami władzy komunistycznej. Po podaniu im środków usypiających budynek wysadzono w powietrze, a ciała zrzucono do dołu i zakopano.

W uroczystości odsłonięcia pomnika brali udział także nasi uczniowie z klas strażackich i policyjnych: J. Tusz, K. Sułkowski i K. Zapotoczny oraz nauczyciel M. Praszel. Uczniowie ci poprzez udział w tym ważnym dla historii Polski wydarzeniu otrzymali fantastyczną lekcję historii. Lekcję nowoczesnego patriotyzmu.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy Kopice wraz z ruinami pałacu oraz mauzoleum rodu von Schaffgotsch, którzy byli przedwojennymi właścicielami Kopic.This image requires alt text, but the alt text is currently blank. Either add alt text or mark the image as decorative.This image requires alt text, but the alt text is currently blank. Either add alt text or mark the image as decorative.This image requires alt text, but the alt text is currently blank. Either add alt text or mark the image as decorative.This image requires alt text, but the alt text is currently blank. Either add alt text or mark the image as decorative.This image requires alt text, but the alt text is currently blank. Either add alt text or mark the image as decorative.This image requires alt text, but the alt text is currently blank. Either add alt text or mark the image as decorative.

opiekun: M. Praszel

Wyniki testów sprawnościowych – klasa piłkarska 2019/2020 r.


Pragniemy uprzejmie poinformować kandydatów do klas sportowych, iż wszyscy, którzy odbyli próby sprawności fizycznej w dniach 24.05.2019 r. oraz 29.05.2019 r. zostali zakwalifikowani do dalszego procesu rekrutacji. Wyniki ich testów są pozytywne. Szczegółowe informacje i rezultaty dostępne u trenera Marcina Śmieszkowicza w szkole lub pod numerem telefonu: 500683958.

Jednocześnie chcemy poinformować, iż spotkanie zaplanowane na dzień 06.06.2019 r. odnośnie struktury i organizacji w klubie PLUKS Pomologia Prószków w sezonie 19/20 zostaje przełożone na dzień 24.06.2019 r. na godzinę 11:00. Przypominamy również, iż w tym dniu należy składać świadectwa ukończenia szkoły, wyniki egzaminów gimnazjalnych lub ósmoklasisty, wszelkie dokumenty niezbędne do przyjęcia do szkoły oraz internatu (informacja w sekretariacie Zespołu Szkół w Prószkowie).

Nabór do najmłodszych grup PLUKS Pomologii Prószków.


“Jedna siła… jak rodzina …”

Pod takim hasłem rozpoczynamy każde kolejne zmagania ligowe. Musimy wiedzieć, że nasz uczniowski klub to nie tylko młodzież licealna i gimnazjalna ale także drużyny dziecięce, które rozwijają się w niesamowitym tempie. Biorąc pod uwagę atmosferę, strukturę organizacyjną oraz plany, które pragniemy wdrożyć możemy być bardzo pozytywnie nastawieni i pełni nadziei na kolejne lata funkcjonowania. Pragniemy prosić o wsparcie w naborach, rozpowszechnianie plakatów i wszelkie informacje na temat chętnych zawodników z roczników 05′ , 06′ , 07′ , 08′ i młodszych, którzy wzmocnią szeregi naszych młodzików oraz trampkarzy !

Trening naborowy z kandydatami 11.06.2019 o godzinie 18:00 !

Nowość w naszej szkole – katalog biblioteczny online


Biblioteka szkolna zakończyła pierwszy etap automatyzacji swoich procesów i udostępnia, niepełny jeszcze, bo zawierający około 20% księgozbioru (około 4000 egzemplarzy, ponad 2500 tytułów) KATALOG zbiorów bibliotecznych w systemie OPAC.

Wejście do katalogu przez stronę główną szkoły po kliknięciu w kafelkę MOLnet+

Można w nim znaleźć:

 • nabytki biblioteki z lat 1951-1969
 • książki pozyskane do biblioteki w roku szkolnym 2017/2018 w ramach Narodowego programu rozwoju czytelnictwa oznaczone w katalogu sygnaturą z symbolem RC
 • filmy fabularne (w tym adaptacje lektur szkolnych z opracowaniami) ze Zbiorów Multimedialnych Biblioteki w dwóch seriach:
  – Biblioteka Gazety Wyborczej
  – Filmoteka Szkolna
 • Regał Maturzysty (poradniki, zbiory zadań, vademeca, repetytoria, itp.)

Księgozbiór oznaczony sygnaturą z symbolem RM; aktualnie na bieżąco opracowywany – w KATALOGU już dostępne działy:

 • Samokształcenie
 • Doradztwo zawodowe
 • Język polski

UWAGA!

Wyszukiwanie rzeczowe może dawać jeszcze niepełne rezultaty; prosimy o zgłaszanie w bibliotece wszelkich spostrzeżeń co do udoskonalenia KATALOGU.

Ponadto biblioteka poleca w „wolnym dostępie” w Czytelni:

1) Księgozbiór Podręczny – encyklopedie, leksykony, słowniki, kompendia wiedzy z najważniejszych dziedzin wiedzy

2) Regał Maturzysty – poradniki, zbiory zadań, vademeca, repetytoria i in. materiały pomocne w przygotowaniu do egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów, w tym także dotyczące samokształcenia i doradztwa zawodowego)

3) Regał Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – głównie z literaturą współczesną w następujących działach:

Literatura Młodzieżowa
– obyczajowa

– polska
– obca

– przygoda, fantastyka, kryminał

– polska
– obca

Literatura Fantazy: powieści
– polskie
– obce

Powieści Historyczne
– polskie
– obce

Powieści Obyczajowe
– polskie
– obce

Kryminał, Sensacja, Thriller : powieści
– polskie
– obce

Sport (w tym zwłaszcza biografie sportowców)

Dla Ambitnych – Klasyka i Nie Tylko…

 4) Regał Nauczyciela – z literaturą pedagogiczną oraz metodyczną dotyczącą poszczególnych przedmiotów nauczania.

A także inne książki z zakresu literatury pięknej oraz popularno-naukowe z wielu dziedzin szczegółowych, w tym bogaty księgozbiór z sadownictwa i ogrodnictwa oraz gospodarstwa domowego (tu np. interesujące przepisy kulinarne).

PRZYJDŹ, ZAPYTAJ, WYPOŻYCZ

Zapraszamy uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły codziennie w godzinach:

 • Poniedziałek: 9.00 – 13.00
 • Wtorek: 8.30 – 13.30
 • Środa: 8.30 – 13.30
 • Czwartek: 8.30 – 13.30
 • Piątek: 9.00 – 13.00

Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na apel w marcu i oddali w bibliotece niepotrzebne im już wypożyczone książki oraz tym, którzy zawiadomili o chęci przedłużenia wypożyczenia książek.

Najbliższe wydarzenia w bibliotece:

 • wtorek, 21 maj 2019 r. Spotkanie wydawnicze (i nie tylko…) ze Stowarzyszeniem Partnerstwo Borów Niemodlińskich (Lokalną Grupą Działania), którego współzałożycielem i członkiem jest m. in. Gmina Prószków (dla klas I i II).

Sprawozdanie z obozu szkoleniowego na Ukrainie


Uprzedzenia leczy się czytając, przyjaźnie zdobywa się podróżując”

W dniach 05-10.05 br. uczniowie z klas pierwszych i drugich policyjnych i strażackich wzięli udział w obowiązkowym obozie szkoleniowym przygotowanym pod okiem doświadczonych wykładowców dla klas mundurowych naszej szkoły. Nowatorskie okazało się miejsce, w którym odbył się obóz – na Ukrainie, w miejscowości Wygoda (rejon Doliny), z okolic której pochodzi młodzież zdobywająca od dwóch lat wykształcenie w murach Pomologii.

Pomysł na miejsce obozu zawdzięczamy Panu Staroście Opolskiemu Henrykowi Lakwie, a jego realizacja stała się możliwa dzięki układowi partnerskiemu pomiędzy Starostwem Powiatowym w Opolu (naszym organem prowadzącym) a Rejonem Dolina w obwodzie iwanofrankiwskim.

Zajęcia w poszczególnych dniach odbywały się zgodnie z przygotowanym wcześniej harmonogramem, który obejmował m. in. zajęcia z techniki kryminalistycznej, zajęcia ogólnorozwojowe, podnoszenie umiejętności strzeleckich, zaprawę, działania ratownicze z KPP, czy taktykę zwalczania pożarów i metody uwalniania osób poszkodowanych z samochodów, bądź obiektów z wykorzystaniem sprzętu ochrony układu oddechowego. Więcej informacji na temat szczegółowego przebiegu zajęć można prześledzić w kolejnych relacjach z obozu na facebookowej stronie szkoły Pomologia Prószków:

https://www.facebook.com/PomologiaProszkow/

Po wyczerpującej, ale bezpiecznej dwunastogodzinnej podróży uczniowie wraz z grupą 12 opiekunów i wykładowców zostali bardzo serdecznie powitani na miejscu, w miasteczku Wygoda. Dzięki uprzejmości p. Dyrektor Oksany Yakymiv obozowicze mogli korzystać z pomieszczeń całego obiektu szkoły (internatu, sal gimnastycznych, siłowni, boisk, stołówki).

Oprócz codziennych specjalistycznych zajęć praktycznych uczniowie mieli okazję zwiedzić komendę policji i siedzibę straży pożarnej w Dolinie, a tym samym zaznaczyć swoją obecność w ukraińskich mediach:

https://mi100.info/2019/05/08/na-frankivshhynu-zavitaly-majbutni-politseski-ta-pozhezhnyky-z-polshhi-foto-video/

Trzeciego dnia obozu dla młodzieży zostało zorganizowane wyjście do Centrum Dziedzictwa Kolei Wąskotorowej w Wygodzie, gdzie uczniowie zapoznali się z historią kolei wąskotorowej, która jako jedna z ostatnich sieci w Karpatach wciąż służy przede wszystkim do zwożenia drewna.

Kolejny dzień obozu okazał się sentymentalnym powrotem do przeszłości; jego uczestnicy wybrali się na jednodniową wycieczkę do Lwowa. Najistotniejszym punktem wyprawy był spacer po Cmentarzu Łyczakowskim, który nosi w sobie do dziś ślady polskiej przeszłości (np. grób M. Konopnickiej, G. Zapolskiej, W. Bełzy, A. Grottgera, K.J. Ordona czy S. Banacha). Uczestnicy wycieczki oddali hołd poległym przy Mogile Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Uczniowie odbywając spacer w stronę starówki mogli podziwiać: Katedrę św. Jerzego, w której znajduje się jedna z 8 replik całunu turyńskiego, Katedrę Ormiańską, Katedrę Łacińską, Operę Lwowską, pomnik Adama Mickiewicza oraz starówkę z zabytkowymi kamienicami. Zwieńczeniem wycieczki było podziwianie panoramy miasta z wieży ratuszowej. Po powrocie czekała na obozowiczów miła, słodka niespodzianka, którą zorganizowała p. Dyrektor wraz z lokalnymi władzami Doliny.

Obozowy tydzień, wypełniony zarówno obowiązkowymi zajęciami, jak i licznymi atrakcjami upłynął niezwykle szybko. W ramach podziękowania za doskonałą organizację obozu nasi uczniowie przygotowali dwa pamiątkowe plakaty przedstawiające tematykę szkolnych specjalności zawodowych.

Pomimo początkowych trudności i obaw wyjazd okazał się dla obu partnerskich szkół owocnym czasem i okazją do integracji oraz wymiany wzajemnych doświadczeń polsko – ukraińskich.

Ewa Kmieć, Magdalena Malewicz